-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Szreńsk
  gmina Szreńsk, powiat mławski, województwo mazowieckie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Szreńsk - wieś gminna (ok.1500 mieszkańców) w powiecie mławskim, na Mazowszu, nad rzeką Mławką, ulokowana około 20 km na pd.-zach. od Mławy. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.

  Historia

  Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z przełomu IX i X wieku. W rozlewisku rzek Mławki i Szronki powstał gród otoczony wałami ziemno-kamiennymi. Był on wielokrotnie niszczony, w związku z lokalizacją na terenach granicznych z Prusami. Gród powiększono w wieku XII, prawdopodobnie za panowania Bolesława Krzywoustego: podwyższono wały, a wokół wyrosła osada. W XI wieku prawdopodobnie powstał kościół grodowy. 100 lat później został zniszczony przez najazd Prusów. Mieszkańcy grodu zajmowali się prawdopodobnie garncarstwem, kowalstwem, hodowlą bydła i rolnictwem. W wieku XIII Szreńsk został odbudowany. Pierwsza wzmianka o nim pojawia sie pisemnie w 1240 roku. Przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim Szreńskowi nadał Siemowit IV w roku 1383. Tu też potwierdzono wcześniejsze nadanie Szreńska Stanisławowi Grada z Kowalewa, który zmienił nazwisko na Szreński. W rękach rodu Szreńskich pozostaje Szreńsk przez 170 lat. W pierwszej połowie XVI wieku ostatni z rodu - Feliks Szreński, w miejscu dawnego grodziska wybudował zamek, otoczony murami obwodowymi, z 4 basztami, budynkiem mieszkalnym i kaplicą oraz budynkiem bramnym. Przebudował kościół parafialny (1531 zakończenie budowy), który bez większych zmian przetrwał do dzisiaj i stanowi perłę późnego gotyku północnego Mazowsza. W 1554 Szreńsk przeszedł na własność Andrzeja Noskowskiego, biskupa płockiego. W 1656 miasto zajęli Szwedzi, a na zamku stacjonował szwedzki garnizon. Około trzy tygodnie przed bitwą pod Warszawą do Szreńska przybył z wizytacją oddziałów Karol X Gustaw. W latach 1768 -1771 na zamku w Szreńsku przebywali Konfederaci barscy pod dowództwem Józefa Sawy-Calińskiego, który ranny w bitwie pod Szreńskiem 26 kwietna 1771, dostał się do niewoli rosyjskiej. Po drugim rozbiorze Szreńsk znalazł się w Prusach, zamek przeszedł w ręce Karola Ludwika Erharda Knoblocha, który polecił rozebrać gotyckie fortyfikacje zamku, przebudował cześć mieszkalną, m.in. dobudowując jeden trakt od zachodu. Po pożaże w 1948 roku pałac pozostaje w ruinie. W roku 1896 Szreńsk stracił prawa miejskie. Do czasów dzisiejszych nie przetrwał także zabytkowy ratusz, w ruinę popadły wszystkie budynki znajdujące się w starym parku.

  Polecane obiekty
  • zabytkowy kościół
  • ruiny zamku i budynków pomocniczych
  • stary park

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  18 Września 2011r. o 15:29
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW