-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Tłuczań
  gmina Brzeźnica, powiat wadowicki, województwo małopolskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis
  Miejscowość o obszarze 10,44 km2 , liczy 960 mieszkańców w tym 485 kobiet , 475 mężczyzn. Wieś leży na pograniczu Kotliny Oświęcimskiej z płynącą jej dnem Wisłą i wzgórz Pogórza Wielickiego.
  Historia
  Pod koniec XV w. własność Strzeszów h. Kuczka, w XVI w. Porębskich h. Nabram a później: Porębskich, Lgockich, Żydowskich i Starowieyskich. Wieś zorganizował Dzierżek (Dzierżysław) ze Stogniowic herbu Jastrzębiec, a w roku 1353 wystarał się o prawo niemieckie dla tej wsi. Wtedy też erygowano parafię w Tłuczanie. Tłuczań wspomina również Jan Długosz w Liber Beneficiorum (1470-80), pisze on że we wsi jest drewniany kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła. Właścicielem wsi był Jan Strzeszkowski herbu Jastrzębiec. We wsi w tym czasie były łany kmiece, role zagrodników oraz karczma. We wsi nie było folwarku. Niedługo potem, bo na początku XVI wieku właścicielami Tłuczani zostali Porębscy herbu Nabram z Poręby Żegoty. Rejestr poborowy woj. krakowskiego z roku 1581 podaje, że Tłuczań jest wsią parafialną, i jej właścicielką była Porębska (zapewne wdowa po Andrzeju). We wsi był dwór i folwark oraz 5 ¾ łana kmiecego, 2 łany były puste (niezagospodarowany), 4 zagrodników z rolą, 4 komorników z bydłem, 1 rzemieślnik, karczma na ½ łana oraz tartak.
  Polecane obiekty

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW