-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Tłumaczów
   gmina Radków, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Tłumaczów (niem. Tuntschendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków, na pograniczu Gór Suchych i Obniżenia Ścinawki w Sudetach Środkowych.

   W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

   Wieś położona jest nad rzeką Ścinawką, w dolinie u stóp góry Gardzień. W miejscowości znajduje się między innymi barokowy Kościół pw. św. Piotra i Pawła, pochodzący z roku 1661. W Tłumaczowie istniało przejście graniczne dla ruchu osobowego z Czechami (Tłumaczów - Otovice) oraz przejście graniczne dla ruchu rowerowego (Tłumaczów-Sonov), skąd niedaleko do skalnego miasta (Teplice nad Metují-Adršpach).

   Walory krajobrazowe miejscowości to m.in. rozległy widok z góry Gardzień zarówno na polską, jak i na czeską część Gór Stołowych (obecnie rozpoczęły tu swoją działalność kopalnie melafiru). Niedaleko stąd do Parku Narodowego Gór Stołowych, do barokowej bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach, ze znajdującej się w niej XIII-wieczną figurką Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz Kalwarii Wambierzyckiej. Niewiele dalej znajduje się szereg miejscowości uzdrowiskowych ziemi kłodzkiej, takich, jak Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, czy Duszniki-Zdrój.

   Historia

   Według wielu historyków, pierwsza nazwa miejscowości brzmiała Tlumace. Natomiast pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się po raz pierwszy w 1348 r., wskazując wieś o nazwie Tolmaczindorf. Pochodzenie pierwszych nazw miejscowości mogło oznaczać wieś lub dwór, z którego pochodziło wielu tłumaczów.
   We wczesnym średniowieczu przechodził doliną Ścinawki uczęszczany szlak, który łączył Kotlinę Kłodzką z Kotliną Jeleniogórską. Prowadziła tędy prawdopodobnie Solna Droga, czyli szlak, którym przejeżdżali kupcy z solą, towarem cenionym w średniowieczu na równi ze złotem. Był to również lokalny trakt z Kłodzka do Broumova i szlak pielgrzymkowy do sanktuarium maryjnego w Broumovie. Pod koniec XV w. ukształtowała się w Tłumaczowie granica między hrabstwem kłodzkim a Ziemią Broumowską. Granica ta nie miała jednak większego znaczenia, była tylko wewnętrzną granicą, oddzielającą terytoria należące do Królestwa Czeskiego. Dopiero kiedy Śląsk, hrabstwo kłodzkie i Czechy stały się częścią monarchii Habsburgów austriackich (1526 r.), ziemie te uzyskały znaczną odrębność, granica przechodząca przez Tłumaczów zaczęła odgrywać ważną rolę. Po raz pierwszy kroniki zanotowały fakt pobierania we wsi cła granicznego w 1571 r. Prawdziwie graniczną miejscowością stał się Tłumaczów po 1742 roku. Wtedy to w wyniku wojen śląskich, ziemia kłodzka znalazła się w granicach Prus. Granica czesko-śląska wewnątrz imperium habsburskiego stała się granicą Austrii i Prus. Przejście graniczne o znaczeniu lokalnym przekształcono w ważne przejście międzypaństwowe. W XIX wieku zaczęto odkrywać kolejny atut Tłumaczowa – bogactwo naturalne. Budowa bitych dróg i linii kolejowych spowodowała wzrost zapotrzebowania na materiały budowlane. Rejon Tłumaczowa jest pod tym względem bardzo bogaty. Spotykamy tu charakterystyczne dla całego regionu łupki i piaskowce czerwonego spągowca, a przede wszystkim są tu pokłady melafirów, twardych skał, doskonałych jako budulec dróg.

   Jednym z ważnych czynników, które zdecydowały o rozwoju wsi była budowa linii kolejowej. Było to połączenie Kotliny Kamiennogórskiej (Mieroszów) z Kotliną Kłodzką. Ciekawostką było to, że trasa miała przechodzić przez teren sąsiednich Austro – Węgier. Prowadziła ona ze Ścinawki przez Tłumaczów (na terenie Prus, od 1871 r. Niemiec), Otovice Broumov i Mezimesti (w Austro-Węgrzech) do Mieroszowa (ponownie Niemcy). Pierwszy pociąg na tej trasie przejechał przez Tłumaczów 4 kwietnia 1889 r.. We wsi znajdowała się stacja i przystanek celny przy granicy z Austro – Węgrami (od 1918 r. z Czechosłowacją). Do przejścia drogowego doszło więc kolejowe przejście graniczne. Linia ta nie miała większego znaczenia w ruchu pasażerskim, pozwalała ona tanio przewozić urobek z lokalnych kamieniołomów. Linia kolejowa do Czechosłowacji po krótkim czasie została zamknięta. Wiąże się to prawdopodobnie z konfliktem polsko-czechosłowackim o przynależność ziemi kłodzkiej. Przejście graniczne czynne od XVI wieku zamknięto i przekształcono w służbowe. Przejście kolejowe pozostało martwe, a linię ze Ścinawki Średniej do Tłumaczowa wykorzystywały tylko pociągi towarowe obsługujące kamieniołomy.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   średnia ocena ogólna: 5
   22 Września 2011r. o 16:21
   ocena ogólna
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW