-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Trzęsacz
gmina Rewal, powiat gryficki, województwo zachodniopomorskie
http://www.wybrzeze-rewalskie.pl/trzesacz/trzesacz.html
Fakty
  • Ewenementem na skalę europejską są ruiny kościoła stojące na stromym, klifowym brzegu. Podobno kościół zbudowano (na przełomie XIV i XV wieku) 1800 metrów od morza. W 1750 r. do morza było 50 m, a 100 lat później 5 m! W 1874 roku kościół zamknięto, ołtarz i wyposażenie świątyni przeniesiono w głąb lądu (do katedry w Kamieniu Pomorskim i do Rewala). W 1901 roku morze zabrało część północną, przez lata stopniowo zabierało po kawałku dalsze części budynku kościoła. Do dzisiaj na stromym urwisku pozostała już tylko jedna ściana. Prowadzone są prace (umocnienie osuwiska siatką, itp.), celem zabezpieczenia skarpy.
  • W 2009 roku w Trzęsaczu oddana została do użytku nowa platforma widokowa. Dwa lata trwała budowa nowego zejścia na plażę tuż przy historycznych ruinach kościółka w Trzęsaczu. Nowoczesna konstrukcja kontrastuje z pozostałością średniowiecznych ruin. Według projektantów, to celowy zabieg, by nie zlała się z ruinami, które przez lata rozsławiają Trzęsacz. Na końcu tarasu zamontowano schody na plażę.Dotychczasowe zejście na klifie zostało zlikwidowane, a 200 m dalej jest drugie w Trzęsaczu zejście na plażę przystosowane dla osób dla niepełnosprawnych.
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis

Najmniejsza, a zarazem jedna z najstarszych miejscowości gminy Rewal, położona jest, na stromym klifowym brzegu morskim, dokładnie na 15 południku długości wschodniej, wyznaczającym czas środkowo-europejski.
Główną atrakcją tej miejscowości są słynne ruiny kościółka z przełomu XIV i XV w., znane już nie tylko w Polsce, ale w niemal całej Europie.

Historia
Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.5
4 Sierpnia 2013r. o 19:44
Od czasu gdy tam byłem nic się nie zmieniło. Mury stoją to dobrze. Bardzo interesujące miejsce z ciekawą historią.
ocena ogólna
22 Października 2012r. o 22:11
Ładna miejscowość
ocena ogólna
23 Września 2011r. o 20:12
Piękne miejsce ;)
ocena ogólna
22 Listopada 2010r. o 12:10
Fajnie jest... tylko ludzi w sezonie letnim mnóstwo!!!
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW