-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Tuszów Narodowy
gmina Tuszów Narodowy, powiat mielecki, województwo podkarpackie
Fakty
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis

Tuszów Narodowy – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie mieleckim, w gminie Tuszów Narodowy.

20 maja 1881 roku Tuszowie Narodowym urodził się generał Władysław Sikorski. Obecnie znajduje się tam muzeum poświęcone jego pamięci oraz pomnik generała.

Pochodzenie  nazwy miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od nazw topograficznych od wyrazu tuch, ponieważ Tuszów był kiedyś położony nad bagnami, które zostały osuszone dopiero pod koniec XIX wieku. Miejscowość nazywała się kiedyś Tuszów, lecz w celu odróżnienia do części zamieszkanej przez Niemców dodano do niego przydomek Narodowy.

Historia

Pierwsze potwierdzone wzmianki o Tuszowie pochodzą z ok. 1470 roku, kiedy to Jan Długosz napisał, że królewska wieś Tuszów należała do parafii w Chorzelowie  (wcześniej w Osieku). Obecna nazwa miejscowości pojawiła się między XVIII  a XIX  wiekiem, w celu odróżnienia jej od osiedli zamieszkanych przez kolonistów niemieckich po I rozbiorze w 1772 roku. Miejscowość jest siedzibą gminy Tuszów Narodowy od 1866 roku. W latach 1975-1998  miejscowość położona była w województwie rzeszowskim.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
8 Stycznia 2015r. o 11:48
Warto odwiedzić muzeum w domu narodzin gen.W. Sikorskiego
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW