-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Ustroń
gmina Ustroń, powiat cieszyński, województwo śląskie
www.ustron.pl
Fakty
  • To jedyne miasto w Beskidzie Śląskim, które posiada status uzdrowiska
Informacje praktyczne

Znajduje sie tu słynna Czantoria

Wydarzenia cykliczne
Ustrońskie Lato

plenerowe występy kapel i zespołów, czerwiec-lipiec

Opis
Historia

Ustroń powstał najprawdopodobniej w wyniku akcji kolonizacyjnej prowadzonej przez pierwszego księcia czeskiego Mieszka I na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka o Ustroniu pochodzi z 1305 roku. Pierwsi osadnicy zakładali swe osiedla w Ustroniu Dolnym (okolice dzisiejszej stacji kolejowej Ustroń). W połowie XVI wieku zaczął powstawać Ustroń Górny (obecne centrum).

W drugiej połowie XVI wieku Ustroń został sprzedany (powód – książę cieszyński Wacław Adam miał długi). Pierwszym znanym właścicielem Ustronia był na początku XVII w. Marcin Bloch z Bestwiny. Zginął on podczas wojny trzydziestoletniej. Późniejsi właściciele dość często się zmieniali.

Stoki Beskidów i część Ustronia Górnego należały nadal do Piastów cieszyńskich. Ostatnia księżna cieszyńska Elżbieta Lukrecja kupiła w 1633 roku część Górnego Ustronia i Polany od Michała Rudzkiego.  Od XVII wieku osadnictwo wkracza na górskie stoki. Osiedlali się tam chłopi uciekający przed pańszczyzną, pojawili się też Wołosi. Schronienia w górach szukali również protestanci. Na stokach Równicy w II poł. XVII wieku odbywały się nielegalne msze ewangelickie. W 1683 roku przemaszerowały przez Ustroń wojska Sobieskiego (ma o tym przypominać Dąb Sobieskiego, ponoć zasadzony w tym czasie). W II poł. XVIII wieku wykryto na terenie Ustronia pokłady rud żelaza. W 1772 roku wybudowano tu pierwszy piec hutniczy. Rozpoczęto też budowę kuźni zwanej Hamrem Adama – odtąd Ustroń staje się ważnym ośrodkiem hutniczym. Jednocześnie rozwijało się tu lecznictwo. Od końca XVIII wieku coraz modniejsze stawały się kąpiele gierzynowe. W 1804 roku na polecenie księcia Alberta powstał dom z łazienkami zwany Hotelem Kuracyjnym. W późniejszym okresie stacjonowały tu nawet wojska rosyjskie biorące udział w wojnie z Napoleonem. W II poł XIX wieku odkryto źródła wody żelazistej i pokłady borowinowe. Otworzono również Park Zdrojowy. Po upadku hutnictwa (koniec XIX wieku) Ustroń skoncentrował się na wodolecznictwie.

Polecane obiekty

USTROŃ POLANA To południowa część miasta. Znajduje się tu dolna stacja kolejki na Czantorię. Nazwa Polana pochodzi od Polany w lesie nad Wisłą, na której osiedlili się pierwsi mieszkańcy. W 1792 roku w Polanie powstała papiernia, założona przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego. Na wyrabianym tu papierze sporządzano m.in. księgi gruntowe w Cieszynie. W 1837 roku papiernię przeniesiono w dół Wisły, gdzie z przerwami działała do 1933 roku. W jej zabudowaniach powstała kuźnia wodna „Teresa”, wchodząca w skład ustrońskiej huty. Napęd młotów zapewniała płynąca tędy Młynówka.

USTROŃ JASZOWIEC To doskonałe miejsce do pobytów sanatoryjnych. Ustroń specjalizuje się w leczeniu chorób reumatycznych, chorób narządów ruchu, dróg oddechowych i układu krążenia. To typowo wczasowa dzielnica, wybudowana z inicjatywy władz byłego województwa częstochowskiego (Ziętka i Gierka). Leży w dolinie potoku Jaszowiec oraz na zachodnich stokach Palenicy.

USTROŃ ZAWODZIE W tej dzielnicy Ustronia znajduje się Leśny Park Niespodzianek. Park ten znajduje się na południowych stokach Równicy. Główną atrakcją jest stacja ptaków drapieżnych obsługiwana przez doświadczonych sokolników. Inna atrakcja to hodowla danieli. Są tu słynne „piramidy”. Na potrzeby kuracjuszy wybudowano tu kościół p.w. św. Brata Alberta. Zawodzie wzmiankowane jest po raz pierwszy w I poł. XIX wieku. Usytuowane było „za wodą”, czyli na prawym brzegu Wisły. Przez Zawodzie biegnie czerwony szlak z Ustronia do schroniska PTTK na Równicy.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.5
23 Grudnia 2010r. o 12:09
Urocza miejscowość wypoczynkowa położona w Beskidzie Śląskim. Dobra baza noclegowa i gastronomiczna dla wielbicieli białego szaleństwa i turystów pieszych oraz rowerowych. Całe miasto zapewnia komfortowy wypoczynek w rodzinnej atmosferze, wolnej od sztucznej komercji. Miejscowość jest przyjazna i gościnna. Warto tu przyjechać o każdej porze roku! Polecam :)
ocena ogólna
27 Października 2010r. o 12:42
Fajne miasto.Ciekawe trasy do wedrowki pieszej.Jest słynna Czantoria no i rownica na ktora trzeba wjechac autem i liczyc ze nie bedzie mgły bo straci sie piekne widoki.Ja polecam :)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW