-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Węgorzewo
gmina Węgorzewo, powiat węgorzewski, województwo warmińsko-mazurskie
Powiat Węgorzewski – kraina relaksu
www.wegorzewo.pl
Fakty
Informacje praktyczne

W Węgorzewie ruch pasażerski PKP został zawieszony w 1992 roku. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Giżycku. Jednak w okresie wakacji i we wrześniu odbywają się kursy pociągów turystycznych pod zarządem Stowarzyszenia Hobbystów Kolejowych.

Węgorzewo posiada dalekobieżne połączenia autobusowe z Warszawą, Białymstokiem, Gdańskiem, Olsztynem, Augustowem i Suwałkami. Szczegółowy wykaz połączeń realizowanych z dworca PKS w Węgorzewie można znaleźć na: www.pks.ketrzyn.pl

Od 15 czerwca do 15 września na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich pływają statki wycieczkowe. Żegluga Mazurska zapewnia codzienne połączenia między Rucianem-Nidą, Mikołajkami, Giżyckiem i Węgorzewem. Z Węgorzewa trasa prowadzi pięknym szlakiem przez Mamry, Kirsajty, Dargin i Kisajno obok wysp z koloniami kormoranów i przesmyków na jeziora Święcajty i Dobskie. Więcej informacji o żegludze na www.zeglugamazurska.com.pl

Biuro Informacji Turystycznej w Węgorzewie znajduje się przy Placu Wolności 11, tel. +48874274009.

W okresie wakacji i we wrześniu odbywają się kursy pociągów turystycznych pod zarządem Stowarzyszenia Hobbystów Kolejowych na trasie Węgorzewo-Kętrzyn.

Wydarzenia cykliczne
Międzynarodowy Przegląd Wiosennych Widowisk Obrzędowych "Święto wiosny"

kwiecień

Międzynarodowe Regaty Żeglarskie "O Złoty Puchar Mazur"

maj

Jarmark Garncarski

lipiec

Mistrzostwa Świata w letnim ciągnieniu sanek - "Dzień z Konopkową"

maj

Węgorapa Folk Music Festival

lipiec – sierpień

Seven Festival

Festiwal rockowy- doroczna impreza zapoczątkowana w 1991 roku. Zmieniali się sponsorzy, zmieniały się nazwy a festiwal ciągle taki sam. W 2010 r odbywa się 08-11 lipca.

Opis

Węgorzewo to malownicze miasteczko z 12 tys. mieszkańców, położone w województwie warmińsko-mazurskim, przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim nad rzeką Węgorapą.

Gmina Węgorzewo to raj dla kajakarzy, żeglarzy i wędkarzy. Duża ilość jezior, baza usługowa i infrastruktura rekreacyjna stwarzają doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej.

Ukształtowanie terenu zachęca do wycieczek pieszych i rowerowych. Szlaki przebiegają leśnymi drogami, brzegami jezior, stwarzając możliwość zwiedzenia wielu atrakcyjnych i ciekawych zabytków. Z Węgorzewa wychodzą również ciekawe trasy spacerowych, konne i rowerowe.

Miasta partnerskie: Leffrinckoucke (Francja), Rottenburg (Niemcy), Jaworów (Ukraina), Czerniachowsk (Rosja), Niemenczyn (Litwa).

Historia

W 1365 roku, drewniany zamek Grodu nad Węgorapą, zdobyły i spaliły wojska litewskie pod wodza księcia Kiejstuta. W roku 1398 Krzyżacy zbudowali nowy zamek, murowany, położony 2 km na północ od spalonego grodu na wyspie rzecznej.  Niedaleko zamku wyrosła osada Nowa Wieś, która w 1514 roku otrzymała przywilej lokacyjny. W 1571 książę pruski Albrecht Fryderyk nadał osadzie prawa miejskie. Od 1525 roku zamek był siedzibą starostwa książęcego. W latach 1734 i 1736 bywał na zamku Stanisław Leszczyński, król polski. Ostateczna nazwa Węgorzewo została nadana miastu w 1946 roku.

Wojny szwedzkie przyczyniły się do dwukrotnego spalenia i splądrowania miasta. W latach 1709-1710 zostało ono dotknięte epidemią dżumy. Zmarło wówczas ponad 90% ludności.

W latach 1844-1856 przekopano kanały łącząc Wielkie Jeziora Mazurskie w jeden system wodny, co umożliwiło komunikację z Węgorzewa do Giżycka.

Na przełomie XIX i XX wieku powstała linia kolejowa i rozpoczął się napływ turystów do miasta, które z roku na rok stawało się coraz bardziej popularnym letniskiem. Organizowano rejsy łodziami po Mamrach. Węgorzewo było też ośrodkiem sportów wodnych i żeglarstwa.               

Po II wojnie światowej miasto zostało spalone przez wojska radzieckie, a zamek zniszczony. Odbudowano go dopiero w latach osiemdziesiątych. Do dziś zachowały się XIX - wieczne kamieniczki przy placu Wolności i ul. Zamkowej.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW