-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Wadowice
gmina Wadowice, powiat wadowicki, województwo małopolskie
Wadowice - miasto rodzinne Jana Pawła II
www.wadowice.pl
Fakty
 • • 1327 – pierwsza wzmianka pisemna o Wadowicach, w akcie hołdu lennego złożonego królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu przez księcia oświęcimskiego Jana I Scholastyka.
 • 18 maja 1920 – w domu przy ul. Kościelnej 7 urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Odwiedził on Wadowice jako papież trzykrotnie w latach 1979, 1991 i 1999.
 • • Znane osoby związane z Wadowicami to także m.in.: Jan Nepomucen Bizański – artysta, malarz; Barbara Sołtysik – aktorka, Ada Sari – śpiewaczka operowa, Wincenty Bałys – rzeźbiarz i dramaturg.
 • Wadowice to wazny ośrodek przemysłowy, oświatowy i kulturalny.
Informacje praktyczne

• W przyszłości przez Wadowice ma przebiegać trasa zwana Beskidzką Drogą Integracyjną. Nowa droga odciąży obecną DK 52 i w całości pobiegnie nowym korytarzem. Obecnie trwa opracowywanie wariantów przebiegu drogi. Zakończenie inwestycji planuje się na 2014 rok

Wadowice to ważny węzeł komunikacyjny. Przebiega tu główna droga krajowa z Krakowa do Bielska, przez Kalwarię Zebrzydowską i Kęty. Z centrum odchodzi droga lokalna do Suchej Beskidzkiej, a na północ do Zatora. Prowadzi tu też linia kolejowa z Kalwarii Zebrzydowskiej/Lanckorony do Bielska – Białej, z odnogą do Trzebini przez Spytkowice. W okresie zaborów miała ona duże znaczenie (połączenie Wiednia ze Lwowem). Obecnie węzeł kolejowy ma tu poważne problemy.

Wydarzenia cykliczne
• Spotkania w Klubie Podróżnika "Bez Paszportu"

- odbywają się regularnie raz w miesiącu. Podczas spotkań prezentowane są wybrane kraje, które zainspirowały naszych podróżników, którzy postanowili podzielić się wrażeniami z podróży z szerszym gronem odbiorców

• Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Pocztówka z wakacji"

- Zwieńczeniem konkursu jest wystawa fotograficzna prezentowana w murach Galerii Cafe. Konkurs organizowany jest w okresie letnim (lipiec/wrzesień)

• Rodzinny Rajd Rowerowy Szlakiem Architektury Drewnianej

- Impreza ma na celu promocję obiektów znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej i popularyzację aktywnego spędzania czasu wolnego. Termin: sierpień

• Rajd Turystyczny na Groń Jana Pawła II

- Impreza organizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki. Termin: wrzesień

• Bieg Powsinogi

- wrzesień

• Dni Wadowic

- różnego rodzaju imprezy odbywają się w drugiej połowie maja i pierwszej połowie czerwca - biegi uliczne, festiwale przedszkolaków, zjazdy pszczelarzy, koncerty orkiestr dętych z całej Polski, przeglądy kabaretów "Po Pace", festyny, turnieje, dni siatkówki itp.

Opis

Wadowice położone są w zachodniej części Pogórza Wielickiego, w kotlinie pomiędzy wzniesieniami Pogórza i pasmami Beskidu Małego, w dolinie rzeki Skawy. Centrum miasta leży w widłach Skawy i potoku Choczenka, na wysokości około 270 m n.p.m.

W tej części regionuy Wadowice pełnią istotną funkcję, są ośrodkiem administracji, kultury i edukacji, siedzibą władz gminnych, jak również powiatowych, mają prawie 20 tys. mieszkańców.

Miasta partnerskie Wadowic to: .Sona (Włochy), Carpineto Romano (Włochy), Pietrelcina (Włochy), San Giovanni Rotondo (Włochy), Chicago Heights (USA), Marktl am Inn (Niemcy), Kecskemét (Węgry), Canale d Agordo (Włochy).

Historia

Dzieje miasta Wadowice sięgają XIII wieku. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1327, natomiast prawa miejskie Wadowice otrzymały w 1430 roku. Miasto należało do Piastów Śląskich - było własnością księstwa oświęcimskiego, a po jego podziale weszło w skład księstwa zatorskiego. Do Korony zostało wcielone w 1564 r. Wadowice w księstwie były ośrodkiem rzemieślniczym, jednakże pełny rozwój uniemożliwiały pożary, epidemie i wojny.

W XVII wieku miasto rozsławił Marcin Wadowita - teolog, filozof i dziekan Akademii Krakowskiej. Rozkwit miasta datuje się dopiero od roku 1819, kiedy Wadowice stały się siedzibą cyrkułu. Powstały liczne urzędy, sąd, szpital wojskowy oraz koszary austriackiego 56 pułku piechoty. Prężnie swą działalność prowadziło Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” oraz inne liczne organizacje patriotyczne i niepodległościowe. Miasto było również dużym ośrodkiem wydawniczym. W okresie międzywojennym nadal było ośrodkiem administracyjnym, oświatowym i kulturalnym. Swoją siedzibę miał tu 12 pułk piechoty, walczący w latach 1919-1920 na froncie wschodnim oraz w kampanii wrześniowej w 1939 roku. W Wadowicach 18 maja 1920 roku w domu przy ul. Kościelnej 7 urodził się Karol Wojtyła. W tym mieście chodził do szkoły powszechnej - obecnie w tym budynku swą siedzibę ma Urząd Miejski, a potem do gimnazjum - dziś budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity. Po zdaniu matury w 1938 roku, wyjechał na studia do Krakowa. 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię: Jan Paweł II.

     Po wielkim przełomie 1989 roku Wadowice weszły w okres dynamicznych przemian i rozwoju. Od 1990 roku są siedzibą prężnie działającego samorządu gminnego, a od 1999 są stolicą powiatu. Obecnie Wadowice są silnym ośrodkiem miejskim o niekwestionowanej pozycji oraz intensywnie rozwijającym się centrum pielgrzymkowo-turystycznym.

Źródło: http://www.wck.wadowice.pl/Historia.79.0.html

Polecane obiekty
 • Kościół parafialny – Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP, z XVIII  w., prezbiterium z XV w.
 • Kościół św. Piotra Apostoła
 • Dom przy Kościelnej 4 –(obecnie Muzeum Miejskie)
 • Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II mieszczące się w jego domu rodzinnym
 • Klasztor Ojców Karmelitów Bosych i Sanktuarium św. Józefa "Na Górce"
 • Klasycystyczny dwór "Mikołaj"
 • Plac Jana Pawła II z domami klasycystycznymi
 • Klasztor Sióstr Nazaretanek
 • Pomnik Żołnierzy 12 pp
 • Dawne koszary
 • Cmentarz parafialny
 • Pomnik Emila Zegadłowicza
 • Park Miniatur w Inwałdzie

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
8 Października 2011r. o 13:02
ocena ogólna
21 Września 2011r. o 16:47
ocena ogólna
10 Lutego 2011r. o 09:43
ocena ogólna
5 Października 2010r. o 21:46
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW