-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Wambierzyce
  gmina Radków, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie
  www.wambierzyce.pl
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Wambierzyce (niem. Albendorf, czes. Vambeřice) – wieś o zabudowie przypominającej miasteczko w gminie Radków, w powiecie kłodzkim, województwo dolnośląskie, zwana śląskim Jeruzalem. Ważny ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny.

  Polska nazwa została nadana po II wojnie światowej i pochodzi od czeskiej nazwy miejscowości Vambeřice, używanej przez pielgrzymów z Czech i Moraw. Ta z kolei jest przyswojeniem (poprzez formę Valbeřice) najwcześniejszej formy niemieckiej Albendorf.

  Wambierzyce odgrywały rolę prowincjonalnego miasteczka Lutyń w filmie Wielki Szu Sylwestra Chęcińskiego. W filmie, główny bohater przybywa do Lutynia pociągiem, który do Wambierzyc nie dociera.

  Historia

  Powstanie w tym miejscu sanktuarium maryjnego związane jest z XII. wiecznym przekazem jakoby niewidomy Jan z Ratna w tym miejscu odzyskał wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej.

  Wambierzyce to ważne sanktuarium maryjne na Dolnym Śląsku. Znajduje się tu Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z początku XVIII wieku, wybudowany w miejscu drewnianej kaplicy z 1263, o ciekawej barokowej architekturze (krużganki dookoła owalnej nawy, 11 kaplic). We wnętrzu wykonana z drewna lipowego figurka Matki Boskiej Królowej Rodzin, datowana na XIV wiek (inne źródła XIII wiek) ukoronowana w 1980 roku. W 1936 kościołowi nadano tytuł bazyliki mniejszej. W 1945 r. wieś włączono w granice Polski, zaś jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec.

  Kościół góruje nad niewielkim rynkiem, z którego prowadzi do niego 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). Ponadto z inicjatywy Daniela Osterberga - w tym czasie właściciela Wambierzyc - od końca XVII do XIX wieku powstała tu kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami oraz 12 bramami. Płynący przez wieś strumień nosi nazwę Cedron, nazwy okolicznych wzgórz nawiązują do tematyki biblijnej (Tabor, Syjon, Horeb itp). Odnosi się to w swojej symbolice do Jerozolimy z czasów, kiedy żył Chrystus i sprawia, że miejscowość, będąc od XII wieku ośrodkiem kultu maryjnego, jest odwiedzana przez liczne pielgrzymki oraz turystów. Od czerwca 2007 roku w Wambierzycach posługują franciszkanie z prowincji św. Jadwigi Śląskiej. Pierwszym kustoszem był o. Damian Stachowicz OFM. Od sierpnia 2009 roku funkcję tę pełni o. Albert Krzywański OFM

  Ponadto: ruchoma szopka z 1882 roku z ponad 800 figurkami, wykonana przez miejscowego zegarmistrza Longinusa Wittiga. Minimuzeum regionalne, zwierzyniec.

  Polecane obiekty

  Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z początku XVIII wieku

  kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami oraz 12 bramami

  ruchoma szopka z 1882 roku z ponad 800 figurkami, wykonana przez miejscowego zegarmistrza Longinusa Wittiga

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  29 Marca 2012r. o 22:37
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW