-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Warnołęka
  gmina Nowe Warpno, powiat policki, województwo zachodniopomorskie
  http://www.nowewarpno.pl/strona/menu/18_warnoleka
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis
  Warnołęka (do 1945 r. - Wahrlang), wieś sołecka, położona wzdłuż drogi 114 biegnącej od Tanowa przez Police, Trzebież do Nowego Warpna. Wieś o charakterze rolniczo-turystycznym. W centrum Warnołęki jest sklep. Na północ od Warnołęki w odległości około 1 km położony jest Zalew Szczeciński.
  Historia
  Polecane obiekty
  Skręcając w prawo od głównej drogi w kierunku na Nowe Warpno możemy zobaczyć wybudowany na niewysokim wzgórzu kościół. Jest to kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej należący do parafii Nowe Warpno. Zabytkowa świątynia została wybudowana w XVIII wieku (przypuszczalnie w 1727 r.) w technice ryglowej z ryglową wieżą. Do roku 1945 była to świątynia ewangelicka. 26.08.1946 r. została poświęcona i od tego czasu jest użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Wzniesiono go na planie prostokąta, od wschodu zamknięto go trójbocznie. Ściany postawiono na fundamentach z kamienia i podwalinie, w niej osadzono drewniane słupy. Konstrukcję podtrzymuje oczep i legary stropowe. Belki łączone są ryglami i zastrzałami. W części zachodniej znajduje się wieża, również o konstrukcji szkieletowej. Wieża jest zwieńczona hełmem w kształcie ostrosłupa z kulą i krzyżem. Na wyposażenie świątyni składają się m.in. cynowy świecznik z 1740 r., empora chórowa i dzwon spiżowy z 1727 r, na wieży. Teren okalający pełnił dawniej funkcje cmentarza, obecnie zachował się cenny starodrzew.

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW