-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Warta Bolesławiecka
  gmina Warta Bolesławiecka, powiat bolesławiecki, województwo dolnośląskie
  Fakty
  • W okolicy można napotkać liczne pamiątki dawnej eksploatacji kopalin – zarośnięte, wtopione w krajobraz i tworzące nieraz malownicze zakątki. Kamieniołomy piaskowca na południe od wsi (w Wartowicach) tworzą tzw. Wartowickie Wąwozy, a na zachód (między Wartą a Łaziskami) znajduje się nawet naturalna wychodnia piaskowców – Pokutujące Skałki. Na płd.-wsch. od wsi wznosi się ruina XVIII-wiecznego wapiennika.
  Informacje praktyczne

  Wieś położona jest 8 km na południowy zachód od Bolesławca.

  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Wieś położona jest na skraju Pogórza Bolesławieckiego, wśród wzgórz kemowych (zbudowanych z piasków i żwirów osadzonych w szczelinach topniejącego lodowca), otoczona ładnymi lasami.

  Historia

  Po raz pierwszy Warta Bolesławiecka w źródłach pisemnych pojawiła się w dokumencie lokalizacyjnym Lwówka z roku 1217, w którym określono wieś jako die Warthe, następnie w „Księdze Uposażeń Biskupstwa Wrocławskiego” zapisano Wartha 1305, w 1310 in Wartha circa Lenberch, później Warthaw. Na mapie z 1736 roku oznaczona jako Warthe. Po stronie lwóweckiej leżała strażnica, dwór usytuowany w miejscu obecnych ruin zamkowych. Po stronie bolesławieckiej stał legendarny Gwiezdny Zamek - Stemburg. Johann Bergemann w kronice miasta Bolesławca z lat 1829-1831, na podstawie dokumentów znajdujących się w zamkowym archiwum wspomina, że Warta musiała istnieć zanim została wymieniona w dokumencie z roku 1217. Jego zdaniem na początku XII wieku stała tam karczma przydrożna, która zwała się „die Warte" - poczekalnia. Nazwa ta wywodziła się z tego, iż służyła ona podróżującym jako miejsce spotkań, „gdzie jeden czekał na drugiego, aby bezpiecznie przejechać przez gęsty las od Alzenau do Bunzlau (Bolesławca), w którym często podróżujących napadali rozbójnicy”. Częste napady organizowane na jadących przez tutejszy las, doprowadziły do powstania w tym miejscu dużej osady.
  Z czasem, przy karczmie powstały nowe gospodarstwa, tworząc wieś, która przekształciła się w osadę celną.

  Polecane obiekty

  * ruiny średniowiecznego zamku nazywanego niegdyś "Gwiezdnym Zamkiem"

  * XV-wieczny kościół Wniebowzięcia NMP

  * dwór zbudowany w latach 1540/41 przez miejscowego dziedzica Hansa von Zedlitz, przebudowany w XVII i XVIII w. na barokowy

  * zabudowania gospodarcze dworu

  * cmentarz dworski z mauzoleum poświęconym właścicielom dworu zw. zamkiem w Warcie

  * plebania z 1600 r.

  * park z XVIII w.

  * budynek poczty (nr 21) z XVIII/XIX w.

  * ruina wapiennika z XVIII w.

  * kapliczka z 1681 r.

  * krzyż pokutny

  * dawny dom ludowy

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW