-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Wiśniowa
  gmina Wiśniowa, powiat strzyżowski, województwo podkarpackie
  www.wisniowa.pl
  Fakty
  • W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.
  Informacje praktyczne

  Wieś położona przy drodze z Rzeszowa do Krosna.

  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Wieś w dolinie Wisłoka na Pogórzu Strzyżowskim.

  Historia

  Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w źródłach po 1338 r., kiedy te dobra odziedziczył po śmierci Mikołaju Bogorii herbu Bogoria (1291–1338) – wojewody krakowskiego, doradcy Władysława Łokietka), jego krewny Peszko Bogoria podpisujący się z Wiśniowej a po nim, m.in. otrzymał je w 1366, ulubiony krewniak arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii, Mikołaj z Kożuchowa, wydał oświadczenie, że jedenaście niw, czy błoni (campos seu agros), leżących w dolinie Wisłoka, między Markuszową, Kożuchowem i Wiśniową, i rozproszonych, choć głównie leżących na terenie obecnejKalembiny, a dzierżawionych przez niego, należy do opactwa koprzywnickiego. Dokument wyliczając błonia podaje nazwy każdego z nich, które świadczą o istniejących lub też tworzących się nowych wsiach, jak: Markuszowa, Niewodna, Wiśniowa, Pstrągówka. Na kolejną notatkę można trafić już w 1377, gdzie wieś zapisana jest jako własność rodu Bogoriów.Mikołaj Kamieniecki herbu Pilawa - (ur. 1460 w zamku Kamieniec w Odrzykoniu koło Krosna - zm. 15 kwietnia 1515 w Krakowie) starosta sanocki odziedziczył Wiśniową po ojcu Henryku Kamienieckim. Kolejne lata przyniosły wiele zmian właścicieli, by w 1581 roku trafić w ręce Seweryna Bonera-bogacza i bankiera króla Zygmunta, właściciela zamku niższego w Odrzykoniu a także zamku w Ogrodzieńcu.

  Miejscowość ta została zniszczona 16 marca 1657 roku przez wojska węgierskie Jerzego II Rakoczego. Po Bonerach, w drodze spadkowej, wieś przechodzi w ręce Firlejów, następnie posiadają Mniszchowie i Bogatki.

  Polecane obiekty
 • zabytkowy kościół podworski:
 • dwór klasycystyczny z XVIII w.,
 • barokowa oficyna z XVI-XVIII w.,
 • stajnie z XVIII w., w otoczeniu parku
 • Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW