-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Wodzisław Śląski
  gmina Wodzisław Śląski, powiat wodzisławski, województwo śląskie
  http://www.wodzislaw-slaski.pl/
  Fakty
  • Ośrodek przemysłu węglowego, chemicznego i spożywczego.
  • W latach 1945-1954 - siedziba gminy wiejskiej Wodzisław
  • W latach 1975-98 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego
  • Przez miasto przebiega 50 równoleznik szerokości geograficznej północnej
  • W Wodzisławiu Śląskim urodził się polski piłkarz, grający na pozycji bramkarza - Mariusz Pawełek.
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Wodzisław Śląski to miasto leżące w południowej Polsce, w województwie śląskim przy granicy z Republiką Czeską, ośrodek administracyjny powiatu wodzisławskiego. Położone w Kotlinie Raciborskiej, nad rzeką Lesznicą.

  Historia

  Pierwsze ślady osadnictwa na terenie ziemi wodzisławskiej sięgają epoki kamiennej. W wodzisławskim muzeum przechowywany jest pięściak - narzędzie typowe dla epoki kamiennej, a znalezione w okolicach miasta gładzone kamienne siekierki świadczą, że ziemie te zamieszkiwane były przez pierwszych rolników i hodowców.

  W 1241 roku miasto zniszczyły hordy tatarskie. Książe opolski Władysław I zdecydował się wówczas na wskrzeszenie tego miasta przez kolonizację na prawie niemieckim. Od imienia fundatora pochodzi nazwa miasta - pierwotnie Vladislawia, a ok. 1300 roku pojawiła się nazwa Loslaw, która przetrwała w różnych wariantach przez wiele stuleci.

  Niezwykle rozległy rynek sugeruje, że książe Władysław I przypisywał miastu wielkie znaczenie. W 1257 r. erygował on w Wodzisławiu klasztor franciszkanów minorytów, którego zadaniem miało być między innymi niesienie pomocy ludziom żyjącym w nędzy i rok ten przyjmuje się za datę przyznania praw miejskich. Władysław I popierał dążenia księcia Henryka IV Probusa do zjednoczenia ziem polskich. Oddał mu nawet rękę swojej córki Konstancji. Małżeństwo nie układało się jednak zbyt dobrze. Po jego rozpadzie Konstancja obrała za swą rezydencję Wodzisław. Specjalnie dla niej wydzielono Księstwo Wodzisławskie. Konstancja zmarła bezpotomnie w sędziwym wieku, zaś księstwo dostało się pod władzę czeską, a następnie przechodziło z rąk do rąk.

  W czasach Księżnej Konstancji miasto było ufortyfikowane. Wodzisław otaczała fosa zasilana wodami Wodzisławki, zwanej dziś Leśnicą. Miasto w tym czasie rozwijało się bardzo dynamicznie. Ludność miasta zajmowała się kupiectwem i rzemiosłem, a zwłaszcza garbarstwem, szewstwem i tkactwem. Rzemieślnicy zbywali swe wyroby na wielodniowych jarmarkach - miasto bowiem posiadało przywilej organizowania czterech jarmarków rocznie.

  Na początku XVI wieku miasto zostało Stolicą Wodzisławskiego Państwa Stanowego, w skład którego oprócz samego miasta wchodziły okoliczne miejscowości. W okresie istnienia tego państwa Wodzisław posiadał status miasta prywatnego. Często zmieniali się jego właściciele. Do roku 1526 Wodzisławskie Państwo Stanowe pozostawało pod zwierzchnią władzą królów czeskich, do 1742 roku pod berłem Niemieckiego Cesarstwa Habsburgów, a do roku 1809 było w granicach Niemieckiego Państwa Pruskiego. Niepokoje i zamęt, jaki na Śląsku spowodowała reformacja, a później kontreformacja, nie ominęły Wodzisławia. Miasto znacznie podupadło, a pełnego dzieła zniszczenia dokonała wojna trzydziestoletnia, rozpoczęta w 1618 roku. Na przestrzeni wieków było również nawiedzane przez liczne klęski żywiołowe, jak chociażby w 1536 roku wielka powódź, w 1822 r. pożar całego miasta, a w 1848 roku gradobicie, które całkowicie zniszczyło uprawy rolne i spowodowało tyfus głodowy. Po wielkim pożarze 1822 roku miasto zostało odbudowane jako murowane. Ziemia wodzisławska znajdująca się pod panowaniem Prus, była terenem postępującej germanizacji. Z drugiej strony był to również okres poprawy sytuacji gospodarczej i społecznej.

  Od 1809 roku Wodzisław pozostawał pod zarządem władz miejskich pochodzących z wyboru, a status prawny miasta określały kolejne ordynacje miejskie. Wzrastała też liczba mieszkańców. W roku 1787 miasto liczyło 1029 mieszkańców, a w roku 1860 - 2408. Po I Wojnie Światowej i Powstaniach Śląskich Wodzisław został przyłączony do Rzeczypospolitej Polskiej. Powrót do macierzy został zaakceptowany symbolicznym wkroczeniem Wojska Polskiego w dniu 3 lipca 1922 roku. W okresie międzywojennym nastąpił jego dalszy rozwój gospodarczy, aktywnie rozwijały się towarzystwa społeczne, w szczególności ruch śpiewaczy i sportowy.

  W pierwszym dniu II Wojny Światowej Ziemia Wodzisławska została opanowana przez hitlerowców, a wiosna 1945 roku przyniosła miastu zagładę. Przystąpiono jednak szybko do odbudowy, podczas której starano się zachować wszystkie wartościowe elementy tradycyjnego układu miasta i jego zabudowy. W 1954 roku Wodzisław stał się miastem powiatowym, wokół którego powstawać zaczęły nowe osiedla mieszkaniowe, co wiązało się z faktem, że znalazł się on w zasięgu intensywnej industrializacji.

  Źródło : oficjalna strona UM Wodzisław Śląski - http://www.wodzislaw-slaski.pl

  Polecane obiekty

  RYNEK STAROMIEJSKI - Wytyczony w 1257 roku na planie czworoboku, obecnie otoczony kamienicami z XVIII i XIX wieku, odbudowanymi po zniszczeniach wojennych z zachowaniem dawnego charakteru. Na ścianie jednej z kamienic zainstalowano w 2001 roku zegar słoneczny.

  ZESPÓŁ FRANCISZKAŃSKI - Kościół klasztorny, pierwotnie pod wezwaniem św. Trójcy wzniesiony został w XV wieku. Po sekularyzacji zakonu został zakupiony przez miejscowych protestantów. Odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej pełni funkcje kościoła ewangelickiego. Natomiast budynek klasztoru pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku mieści obecnie siedzibę Sądu Rejonowego.

  PAŁAC ŚLUBÓW - Wzniesiony w latach 1743-1747 przez ówczesnego właściciela Wodzisławia - Guidobalda Józefa von Dietrichstein ma obecnie charakter klasycystyczny. Niegdyś stanowił rezydencję właocicieli Wolnego Mniejszego Państwa Stanowego Wodzisław. Obecnie mieści Urząd Stanu Cywilnego i Muzeum Miejskie.

  BUDYNEK URZĘDU MIEJSKIEGO - Zbudowany w 1879 roku z przeznaczeniem na siedzibę Sądu Grodzkiego. Powstały wtedy dwa budynki. Pierwszy okazały, z ciekawą ornamentyką gotycką był siedzibą sądu. Drugi, o prostej bryle służył jako więzienie. Od 1954 roku siedziba administracji powiatowej, a obecnie gminnej.

  BASZTA RYCERSKA - Wieża Romantyczna  neogotycka, znajdująca się w lesie podmiejskim na Grodzisku. Zbudowana w 1857 roku przez Edwarda Braunsa została odrestaurowana w 1991 roku staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i pełniła rolę punktu widokowego.

  DWÓR W JEDŁOWNIKU - Wybudowany na przełomie lat 50-tych i 60-tych XIX wieku. Obecnie Dom Pomocy Społecznej dla dzieci "Caritas" Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW