-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Wrocław
gmina Wrocław, powiat Wrocław, województwo dolnośląskie
Wrocław - miasto spotkań
www.wroclaw.pl
Fakty
 • Wrocław jako jedno z niewielu miast europejskich posiada zachowaną fosę miejską, która stale wypełniona jest wodą.
 • W mieście znajduje się ponad 100 mostów i kładek, co sprawia, iż Wrocław plasuje się na czwartym miejscu wśród miast europejskich, po Amsterdamie, Wenecji i Petersburgu.
 • Wrocław zapisał się w polskiej kinematografii: to tu zadebiutował Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Sylwester Chęciński i powstały ważne dla historii polskiego kina filmy, w tym: Popiół i diament, Sami swoi, Rękopis znaleziony w Saragossie, Lalka.
 • We Wrocławiu urodził się Manfred Albrecht von Richthofen nazywany Czerwonym Baronem – niemiecki lotnik, uznany za największego asa myśliwskiego z okresu I wojny światowej.
 • Wrocławska PTV Echo to pierwsza prywatna telewizja w naszym kraju.
 • W roku 1475 w drukarni Kaspra Elyana powstał pierwszy druk w języku polskim – teksty do modlitw Zdrowaś Mario, Ojcze nasz i Wierzę umieszczone w Statutach Synodalnych.
 • Wraz z rokiem 1893 pojawiły się pierwsze na obecnych ziemiach polskich tramwaje elektryczne.
 • Hala Ludowa uznawana jest powszechnie za jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku.
 • To właśnie świat przedwojennego Wrocławia odtwarza w swoich bestsellerowych powieściach Marek Krajewski.
 • Ostrów Tumski każdej nocy oświetlany jest ręcznie obsługiwanymi gazowymi latarniami ulicznymi.
 • We Wrocławiu urodziła się polska aktorka, Dominika Kluźniak.
Informacje praktyczne

Wrocław to ważny węzeł komunikacyjny, przebiegają przez niego drogi krajowe i europejskie, a na krótkim odcinku granicy miasta - autostrada A4.

Linie kolejowe łączą miasto w kierunkach: Leszno – Poznań, Opole – Katowice – Kraków, Opole – Lubliniec – Częstochowa, Legnica – Zgorzelec, Głogów – Zielona Góra, Kłodzko – Kudowa-Zdrój, Kłodzko – Międzylesie, Wałbrzych – Jelenia Góra, Oleśnica – Ostrów Wlkp. – Łódź – Warszawa.

Na Strachowicach znajduje się międzynarodowe lotnisko Copernicus Airport Wrocław (rozkład lotów znaleźć można na stronie: www.airport.wroclaw.pl) - dojazd na lotnisko autobusem nr 406. Miasto posiada też port rzeczny na Odrze.

W ramach komunikacji miejskiej funkcjonują linie autobusowe (zwykłe oznaczone numerami 100-149, pospieszne – z literami A, C, D, E, K i N, nocne – z numerami 240-249, a podmiejskie – z numerami 604-623) i tramwajowe (o numerach 1-24). Informację na temat komunikacji miejskiej we Wrocławiu wraz z rozkładami jazdy znaleźć można na stronie: www.wroclaw.pl/m3298

Szczegóły dotyczące komunikacji podmiejskiej i dalekobieżnej znajdują się na stronie: www.polbus.pl Dworzec Autobusowy PKS, znajdujący się przy ul. Suchej 1/11, obsługuje zarówno połączenia krajowe, jak i międzynarodowe.

Wrocław jest miastem przyjaznym rowerzystom z rozbudowaną liczbą ścieżek. Informację dotyczącą ścieżek rowerowych znaleźć można pod adresem: http://www.wrower.pl/miasto/miasto-wroclaw.php#Sciezki

W centrum wyznaczono strefy płatnego parkowania - opłaty obowiązują w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 18.00, a także w soboty w godzinach 9.00 - 14.00 (przy czym wysokość opłat uzależniona jest od miejsca parkowania).

Centrum Informacji Turystycznej "The Meeting Point" znajduje sie przy Rynku 14, tel. +48713443111, www.wroclaw-info.pl

Wydarzenia cykliczne
Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy "Wratislavia Cantans"

festiwal muzyczny prezentujący dzieła oratoryjne, symfoniczne, wokalne i wokalno-instrumentalne - organizowany we wrześniu

Jazz nad Odrą

polski festiwal jazzowy, którego początki sięgają roku 1964 (odbywa się na wiosnę)

Wrocław Non-Stop

na przełomie czerwca i lipca – festiwal, w ramach którego organizowanych jest ponad 100 różnorodnych wydarzeń kulturalnych (związanych z m.in. z teatrem, muzyką , sztuką współczesną)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

czyli Wrocławskie Lato Organowe – tj. cykl niedzielnych koncertów organowych mających miejsce w różnych kościołach

Przegląd Piosenki Aktorskiej

najstarszy festiwal aktorski obejmujący Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, a także cykl koncertów i spektakli muzycznych

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Era Nowe Horyzonty"

prawdziwe święto kina, największy festiwal filmowy w Polsce, podczas którego prezentowane są filmy wyznaczające najnowsze trendy światowego kina – w drugiej połowie lipca

Rozwojowo-Rozrywkowy Festiwal dla Kobiet Festiwal PROGRESSteron

edycja wrocławska (wiosenna i jesienna)

Brave Festival - Przeciw wypędzeniom z kultury

artystyczne wydarzenie o szczególnym charakterze, prezentujące ginące, rzadkie i mało znane tradycje z całego świata

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus

barwne i radosne wydarzenie organizowane od roku 1997 skupia muzyków, klownów, aktorów cyrkowych, mimów, akrobatów i innych artystów z kraju i zagranicy

Interscenario – Międzynarodowy Festiwal Scenarzystów

odbywający się jesienią (od roku 2007) w Wytwórni Filmów Fabularnych

Wroclaw Industrial Festival

największa w Polsce i jednocześnie jedna z najważniejszych w Europie impreza prezentująca dorobek muzyki postindustrialnej w jej całej różnorodności

Opis

Wrocław to miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, stolica województwa dolnośląskiego, a zarazem historyczna stolica Śląska położona na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, na przedpolu Sudetów. Przez miasto przepływa rzeka Odra i jej cztery dopływy: Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa. W krajobraz miasta wpisane są liczne mosty (ponad 100) i wyspy.

Wrocław, licząc około 650 tys. mieszkańców i zajmując 293 km², jest czwartym pod względem liczby ludności, a piątym co do powierzchni miastem Polski. Należy przy tym do największych w kraju ośrodków uniwersyteckich i jednego z najstarszych miast w Polsce.

Miasto jest niepowtarzalne i oryginalne pod względem architektonicznym - liczne zachowane zabytkowe kamienice z XIX i początków XX wieku, prezentują różne style: od baroku, przez klasycyzm, historyzm, secesję do modernizmu.

Dzięki licznym teatrom, kinom, muzeom i galeriom sztuki, a także festiwalom artystycznym oraz wyższym uczelniom z uniwersytetem i politechniką na czele, na mapie kraju Wrocław odznacza się jako jedno z najważniejszych ośrodków kulturalnych i intelektualnych o wielowiekowej tradycji. Działa tu Teatr Polski, Teatr Współczesny Opera Wrocławska, Filharmonia Wrocławska, Akademia Medyczna, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, a także duża liczba prywatnych uczelni i ośrodków badawczych.

Wrocław to także ważne centrum ekonomiczne – to tu bowiem swoje siedziby mają banki: BZ WBK S.A., Lukas Bank S.A., AIG Bank Polska S.A., EuroBank S.A., Santander Consumer Bank S.A., tu też działają liczne firmy leasingowe (w tym Europejski Fundusz Leasingowy S.A.) czy windykacyjne. To także miejsce produkcji m.in. autobusów, wagonów, sprzętu AGD, środków chemicznych i elektroniki, z widocznym udziałem przedsiębiorstw zagranicznych takich jak: WAGO Elwag, Siemens, LG, Volvo, HP, Google, Opera Software, QAD, Bombardier Transportation, DeLaval, Whirlpool, Bosch, Wabco, FagorMastercook czy Toshiba, a także firm wysokich technologii (np. PGS Software S.A.) zlokalizowanych przy Wrocławskim Parku Technologicznym.

Miastami partnerskimi Wrocławia są: Wiesbaden (Niemcy), Drezno (Niemcy), Charlotte (USA ), Guadalajara (Meksyk), Ramat Gan (Izrael), Breda (Holandia), Departament La Vienne (Francja), Lwów (Ukraina), Kowno (Litwa), Hradec Kralove (Czechy), Grodno (Białoruś).

Historia

Najstarszy zachowany pisemny zapis dotyczący Wrocławia pochodzi z kronice Thietmara z roku 1000 i wiąże się z założeniem biskupstwa, przy ślady wskazują na istnienie osady słowiańskiej na Ostrowie Tumskim już około roku 850.

W granicach państwa polskiego miasto znajdowało się od końca X wieku. Wiek XIII to stopniowe przekształcenia rozproszonych wokół książęcego grodu Piastów Śląskich licznych osad na wyspach odrzańskich w jeden miejski organizm otoczony ceglanym murem i fosą. W 1261 roku dokonano lokacji miasta na prawie magdeburskim, przekazując zarządzanie nim Radzie Miejskiej i wójtowi, którym został Godinus Stillevogt (ojciec Gedka, pierwszego wójta Krakowa).

Od roku 1335 miasto znalazło się pod panowaniem królów Czech by następnie wraz z Koroną Czeską stać się częścią Monarchii Habsburskiej.  W konsekwencji tzw. Wojen śląskich, od roku 1741 Wrocław przeszedł pod panowanie Fryderyka II, króla Prus, stając się jednym z trzech miast stołecznych i zbrojownią zarazem – oficjalnie funkcjonując jako Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław (niem. Königliche Haupt- und Residenzstadt Breslau).

Po miesięcznym oblężeniu, w styczniu 1807 roku miasto zostało zdobyte przez francuskiego generała Dominique Vandamme, tym samym kapitulując przed wojskiem napoleońskim. Wyburzenie przez Francuzów fortyfikacji okalających miasto w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju przestrzennego Wrocławia. Klęska Napoleona w 1813 roku spowodowała też powrót miasta od panowanie pruskie.

W czasie pierwszej wojny światowej Wrocław leżał poza strefą frontową, co pozwoliło uniknąć zniszczeń. Podobnie podczas drugiej wojny światowej – aż do roku 1944 – znajdował się poza obszarem bezpośrednich działań zbrojnych, stając się schronieniem dla ewakuowanej ludności.  25 sierpnia 1944 roku – w świetle zbliżającego się frontu wschodniego - Wrocław został ogłoszony twierdzą (Festung Breslau).  W styczniu 1945 roku z rozkazu gauleitera Śląska Karla Hanke dokonano przymusowej pieszej ewakuacji ludności cywilnej, co w warunkach niezwykle surowej zimy okazało się tragiczne w skutkach. Oblężenie twierdzy przez Armię Czerwoną rozpoczęte w lutym 1945 roku zakończyło się kapitulacją po prawie trzech miesiącach walk. Wynik to zniszczenie 70% miasta, zwłaszcza południowych i zachodnich jego dzielnic.

Na mocy postanowień Konferencji Poczdamskiej Wrocław został przyznany Polsce, w wyniku czego rozpoczął się napływ ludności polskiej, a wysiedlanie niemieckiej. Spotkanie mieszkańcy z różnych regionów Polski, a także z należącego obecnie do Ukrainy – Lwowa, stworzyli  obecny, niepowtarzalny charakter miasta.

Polecane obiekty
 • zabytkowe kamienice otaczające Rynek  i zlokalizowane na terenie Starego Miasta, w tym m.in. kamienice Jaś i Małgosia, kamienica Heinricha von Rybischa, kamienica Pod Gryfami, Kamienica Dwór Polski, Kamienica Pod Zlotym Słońcem, Kamienica Pod Błękitnym Słońcem, Kamienica Pod Siedmioma Elektorami, Kamienica Pod Starą Szubienicą, Kamienica Pod Złotym Dzbanem, Kamienica Pod Zieloną Dynią, Kamienica Pod Złotym Pucharem, Kamienica Pod Złotym Psem
 • utrzymany w stylu gotyckim ratusz na Rynku
 • gotycka archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim
 • główne budynki Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldina
 • neogotycki budynek Dworca Głównego
 • Hala Ludowa zwana także Halą Stulecia
 • punkty widokowe zlokalizowane na zabytkach: wieża północna Katedry św. Jana Chrzciciela, wieża Bazyliki św. Elżbiety, wieża matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, Mostek Czarownic
 • pomnik "Pamięci Zwierząt Rzeźnych", ustawiony w zaułku Stare Jatki
 • Ogród botaniczny
 • Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim
 • Ogród zoologiczny
 • Zabytkowy stary Cmentarz Żydowski
 • jedyne w Polsce Muzeum Architektury
 • Muzeum Narodowe we Wrocławiu
 • Panorama Racławicka
 • Muzeum Miejskie w pałacu królewskim (zamku królów pruskich)
 • Biblioteka Ossolineum
 • aquapark – Wrocławski Park Wodny
 • miniaturowe brązowe rzeźby krasnoludków

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
7 Lipca 2015r. o 15:02
To piękne miasto
ocena ogólna
2 Lipca 2015r. o 23:55
Piękne miasto. Rynek pięknie odrestaurowany. Można na nim spotkać wielu utalentowanych ludzi. Niestety są też żebrzące Romki, które są tam codziennie. Ale to chyba zmora większości miast w Polsce. Odwiedziłam zoo, polecam każdemu. Zawiodłam się bo chciałam zobaczyć Park Miniatur, a się okazało, że go tam już nie ma. Cały show Wrocławia skradły małe krasnale, które są rozmieszczone w całym mieście. Ma się niezłą frajdę, jak trzeba ich szukać :)
ocena ogólna
23 Lutego 2012r. o 15:56
Wenecja północy, hehe… :) Ale trzeba odwiedzić. Zupełnie inny klimat niż w pozostałych miastach Polski. Polecam wrocławskie zoo :)
ocena ogólna
18 Stycznia 2012r. o 10:41
Świetne miasto , warte polecenia.
ocena ogólna
13 Października 2011r. o 01:22
ocena ogólna
9 Października 2011r. o 20:22
ocena ogólna
14 Lutego 2011r. o 23:35
ocena ogólna
9 Grudnia 2010r. o 20:52
ocena ogólna
1 Listopada 2010r. o 09:13
Wspaniałe miasto wiele pięknych miejsc do zwiedzania.
ocena ogólna
15 Października 2010r. o 11:08
Zasadniczy wpływ na obecny charakter Wrocławia ma jej skomplikowana przeszłość. Czyni ona z Wrocławia swoisty fenomen historyczny, polityczny, kulturowy i socjologiczny. Jeśli czas na to pozwoli, poza spacerami w centrum warto zaplanować kilka wycieczek po peryferiach. Znajdują się tam wiekowe kościoły, klasztory i pałace dawnych podwrocławskich wsi sukcesywnie wchłanianych przez miasto oraz modernistyczne osiedla z minionego stulecia. A wieczorem warto się wybrać do w okolice rynku i odwiedzić kilka klubów.
ocena ogólna
11 Października 2010r. o 19:12
Warto dodać do linków stronę tuWrocław , na której na bieżąco publikowane są informacje dotyczące tego co dzieje się w mieście.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW