-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Ząbki
  gmina Ząbki, powiat wołomiński, województwo mazowieckie
  www.zabki.pl
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Ząbki to młode miasto położone w pobliżu Warszawy. Od Zamku Królewskiego do centrum Ząbek odległość wynosi 8 kilometrów. W latach 1952-1954 miejscowość była siedzibą wiejskiej gminy Ząbki. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego.

  Historia

  Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Wola Ząbkowska, jednak sama osada ma dzieje znacznie dłuższe, sięgające XVI w. Szesnastowieczne źródła podają, że wieś królewska Wola Ząbkowska leżała na piaszczystym i bagnistym gruncie na skraju Puszczy Słupskiej. Mieszkało tu 15 kmieci, którzy w pobliskim folwarku Bródno odrabiali w tygodniu 3 dni pańszczyzny, dawali dziesięcinę i mieli inne określone powinności.

  Od roku 1580 Wola Ząbkowska zmieniła nazwę na Ząbki. Właścicielami miejscowości była rodzina Platerów. W 1635 r. Ząbki nawiedziła wielka powódź spowodowana wylewami Wisły.

  Korzystniejsze warunki dla osadnictwa zaistniały w XVII i XVIII w. Przyczyniły się do tego poważne przemiany gospodarczo-społeczne w okresie oświecenia i szybki w tym czasie rozwój Warszawy. W 1795 r. w wyniku III rozbioru Polski Ząbki znalazły się w zaborze pruskim.

  Dalszy rozwój miejscowości przypada na I połowę XIX w. Lepsza była również łączność komunikacyjna z Warszawą. Według danych z 1827 r. Ząbki liczyły 36 budynków i 206 mieszkańców. W latach osiemdziesiątych XIX w. liczba mieszkańców wzrosła do 600. Ząbki wchodziły wówczas w skład dóbr rodziny hrabiowskiej Ronikerów. W okresie powstania listopadowego w latach 1830-31 na terenie wsi stacjonowało wiele jednostek polskich pod dowództwem generała J. Chłopickiego. Ząbki stanowiły wówczas przedpole bitwy pod Olszynką Grochowską. Miejsce bitwy upamiętnia pomnik.

  Pod koniec XIX w., hrabia Roniker buduje w Ząbkach 2 cegielnie i kolejkę wąskotorową w kierunku Bródna, co pozwoliło na zatrudnienie wielu osób i umożliwiło wywóz cegły. W 1862 r. uruchomiona została kolej żelazna z Warszawy do Petersburga, która spowodowała napływ ludności i ożywienie gospodarcze. W tym również roku powstała pierwsza szkoła. W 1903 r. z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi, we wsi Drewnica utworzono Szpital Psychiatryczny funkcjonujący do dziś.

  W 1912 r. rozparcelowano część majątku hrabiego Ronikera wg projektu konkursowego prof. Tadeusza Tołwińskiego i rozpoczęto tworzenie "miasta-ogrodu". Ta idea urbanistyczna została zrealizowana tylko częściowo. Po I wojnie światowej powstało Nadleśnictwo Drewnica.

  W okresie międzywojennym ożywiło się budownictwo murowane w oparciu o miejscowe cegielnie. Do dziś zachowało się kilka obiektów o wartości zabytkowej. Zbudowano willę dla generała Sikorskiego, generała K. Sosnkowskiego, wiceprezydenta Warszawy M. Jankowskiego i wielu innych osobistości, również ze świata kultury.

  W 1918 r. zakończono budowę pierwszego drewnianego kościoła i utworzono parafię.

  W 1920 r. w czasie wojny z bolszewikami na terenie Ząbek zorganizowano tymczasowy szpital dla rannych, uczestników bitwy pod Ossowem. Wielu żołnierzy zmarło z powodu odniesionych ran i zostało pochowanych na cmentarzu w Ząbkach. W przeddzień bitwy ksiądz Ignacy Skorupka odprawił mszę świętą na wzgórzu przed kościołem.

  W 1927 r. powstał klub sportowy "Ząbkowia". W związku z częstymi pożarami pustoszącymi Ząbki, w roku 1925 utworzono Ochotniczą Straż Pożarną. Pod koniec lat 30-tych Ząbki liczyły 3000 mieszkańców. W 1934 r. rozpoczęła działalność agencja pocztowa, a w 1935 r. doprowadzono do części Ząbek elektryczność.

  Druga wojna światowa przerwała budowę szkoły i budowę kościoła parafialnego. Okupacja hitlerowska trwała od 14 września 1939 r. do 13 września 1944 r. przynosząc duże straty dla Ząbek. Mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w walce z okupantem. Po wojnie nastąpił dalszy rozwój Ząbek.

  W 1950 r. powstał Ośrodek Zdrowia. W 1956 r. Ząbki zostały podniesione do rangi osiedla. W 1962 r. oddano do użytku Szkołę Podstawową nr 2 z dużą salą gimnastyczną.

  W 1967 r. Ząbki otrzymały prawa miejskie. Następował dalszy rozwój miasta, wzrosła liczba ludności, głównie napływowej. Obok kilku nowych bloków mieszkalnych zaczęło się rozwijać budownictwo jednorodzinne. W ostatnich latach została zakończona gazyfikacja i telefonizacja. Na terenie miasta znajdują się 2 szkoły, 3 przedszkola, dwie parafie, rośnie liczba sklepów i różnego rodzaju firm prywatnych.

  W miarę rozwoju miasta Ząbki, wyłoniła się potrzeba utworzenia nowej parafii. Inicjatorem budowy drugiego kościoła w Ząbkach, był ks. prałat Tadeusz Karolak. 22 października 1982 r., decyzją jago Eminencji ks. kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski, z parafii św. Stefana na Czerniakowie, do parafii św. Trójcy w Ząbkach, został skierowany ks. Wacław Kulesza, który miał prowadzić budowę kościoła dla mieszkańców północno-zachodniej części Ząbek tj. osiedla Batorego. 10 października 1984 r. Jego Eminencja ks. Kardynał Józef Glemp dokonał poświęcenia nowej kaplicy. W 1986r, rozpoczęto budowę kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. 25 grudnia 1993 r. ks. biskup Ordynariusz Diecezji warszawsko-Praskiej Kazimierz Romaniuk odprawił pierwszą Mszę Świętą nowej świątyni, wybudowanej według projektu inżyniera architekta Jerzego Kuźmienki z Warszawy.
  Konstruktorem świątyni był inżynier Andrzej Krawczyń. Wystrój kościoła zaprojektował architekt plastyk Maciej Kałuczyński z Krakowa.

  W 2000 r. w Ząbkach, przy ul. Powstańców, dla okolicznych mieszkańców utworzono nową parafię. Proboszczem tej parafii został ks. Sylwester Ciesielski, dotychczasowy wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. W nowej parafii zbudowano kaplicę i dom dla proboszcza. Uroczyste poświęcenie placu pod budowę świątyni, odbyło się w dniu 24 września 2004 r. Poświęcenia dokonał ks. biskup Kazimierz Romaniuk.

  źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%85bki

  Polecane obiekty
  • kościół Świętej Trójcy z 1935-1946
  • zabudowa kompleksu szpitalnego "Drewnica" z 1903-1904
  • willa "Alina", rok powstania 1919, w latach dwudziestych właścicielem willi był generał Władysław Sikorski, obecnie siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW