-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Załuski
   gmina Załuski, powiat płoński, województwo mazowieckie
   Fakty
   Informacje praktyczne

   Miejscowość jest siedzibą gminy Załuski

   Załuski położone są przy międzynarodowej trasie E77, ok. 50 km na północny zachód od Warszawy i 17 km na południowy wschód od miasta powiatowego Płońska. Wieś usytuowana jest na Wysoczyźnie Płońskiej na Nizinie Mazowieckiej.

   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Załuski – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Załuski. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa ciechanowskiego.

   źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Za%C5%82uski_%28powiat_p%C5%82o%C5%84ski%29

   Historia

   Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1405 roku. W księgach sądowych zakroczymskich występuje wtedy Vincencius de Zalusky. W pierwszej połowie XV wiekuZałuski i sąsiednie Niepiekły należały do rodu Rawitów (de armis Raviczi).

   Późniejsza wzmianka z 1423 roku (Zaluszky), rejestr poborowy z 1576 r. wykazuje, że żyli tu Załuscy i Tabałowie posiadający 5,5 łanu (ok. 95 ha) i jednego zagrodnika. Najwybitniejszą postacią XVI-wiecznych Załusk był Jan z Załusek, sędzia i starosta wyszogrodzki, uczestniczył między innymi w przyznawaniu praw targowych (przywilejów) Latowiczowi. W tym czasie szlak z Zakroczymia biegł przez Zdunowo, był więc oddalony od Załusk ok. 1 km.

   Jak podaje Ryszard Małowiecki ("Dane zebrane, czyli nieco o Załuskach") Kurier Płoński, nr 5, 1 III 1995, s.4) w II poł. XVIII w. Załuski należały do zamożniejszej szlachty, łącząc się na 200 lat z dobrami zdunowskimi. Do 1782 r. właścicelem był Władysław Zembrzuski (wojskizakroczymski), do 1791 r. pułkownik wojsk koronnych Tadeusz Czerski, później Ludwik Felicjan Golońskie herbu Jastrzębiec - podkomorzy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

   • I ćwierć XIX wieku - szlak zakroczymski zyskał rozgałęzienie przechodzące przez Załuski.
   • 1827 r. - wieś liczy 42 mieszkańców, 7 domów.
   • 1885 r. - folwark w Załuskach, 705 mórg, 2 budynki murowane, 8 drewnianych.
   • 1895 r. - wieś ma 22 domy, 191 mieszkańców, 588 mórg ziemi. Istnieje karczma, urząd gminy i kasa "zaliczkowo-wkładowa".
   • 1900 r. - istnieje gorzelnia.
   • 1915 r. - przemarsz wojsk niemieckich i rosyjskich. Zniszczony folwark, wojska rosyjskie zatrzymują na kilka dni nacierających Niemców na przedpolach szosy, umocnienia rosyjskie znajdowały się w Załuskach na tzw. górce (Niemcy swoje pozycje mieli w Olszynach Starych ok. 5 km na zachód).
   • 1930 r. - istnieje regularna zabudowa, 17 zagród, istniał folwark z 6 domami, gorzelnia, duży sad.

   Ostatnim dziedzicem był Stanisław Jaworowski.

   źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Za%C5%82uski_%28powiat_p%C5%82o%C5%84ski%29

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW