-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 
Zambrów
gmina Zambrów, powiat zambrowski, województwo podlaskie
Doceń Zambrów
www.zambrow.pl
Fakty
  • Zambrowski Miejski Ośrodek Kultury kreuje życie kulturalne, krzewi ruch artystyczny, promuje twórczość artystyczną i inicjatywy kulturalne. Przy MOKu działają: Zespół Camerat, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Teatr Form Różnych, Pracownia Plastyczna, Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Koło Brydża Sportowego oraz Regionalna Izba Historyczna.
  • Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego rzeczownika "ząbr" i oznacza miejsce pobytu żubrów, dlatego w herbie widnieje wizerunek głowy żubra.
  • Na terenie Zambrowa można było płacić w niektórych sklepach monetami okolicznościowymi wydanymi przez Miasto Zambrów – Ząbrami oraz wydanymi przez Powiat Zambrowski – Dukatami. Monety to nie tylko element symboliczno-okolicznościowy, ale też cel wielu kolekcjonerów.
Informacje praktyczne

Zambrów leży na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych: Warszawa- Białystok- Sankt-Petersburg (planowana Via Baltica) i Olsztyn- Łomża- Lublin.

Międzymiastowe połączenia autobusowe obsługiwane są przez PKS w Zambrowie – www.pks.zambrow.com. Posiada linie dalekobieżne do Warszawy (126 km), Białegostoku (70 km) i Olsztyna (173 km). Pozostałe ważniejsze kierunki to Łomża (26 km), Ostrów Mazowiecka (31 km), Wysokie Mazowieckie (22 km), Ostrołęka (62 km), Brańsk (55 km), Ciechanowiec (43 km) i Czyżew (23 km).

Wydarzenia cykliczne
Dni Zambrowa

impreza majowa, podczas Dni Zambrowa odbywają się zawody sportowe oraz koncerty muzyczne

Bitwa o Zambrów

inscenizacja historyczna połączona z pokazem umundurowania i sprzętu, odbywa się we wrześniu

Opis

Zambrów to miasto i gmina w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim nad rzeką Jabłonką. Leży na pograniczu Mazowsza i Podlasia. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa łomżyńskiego. Najbliższe sąsiednie miasta to: Wysokie Mazowieckie, Łomża i Ostrów Mazowiecka.

Miasto w bezpośrednim sąsiedztwie graniczy z: Rezerwatem przyrody Grabówka, Rezerwatem przyrody Dębowe Góry i kompleksem leśnym Czerwony Bór.

Miasta partnerskie Zambrowa to: Wisaginia (Litwa).

Historia

Pierwsze wzmianki o Zambrowie, jako wsi książęcej, pochodzą z 1403 roku, kiedy to Zambrów otrzymał prawa miejskie chełmińskie. Po przyłączeniu Mazowsza do Korony stał się miastem królewskim. Rozkwit miasta nastąpił na przełomie XV i XVI wieku. Kiedy w 1538 roku król Zygmunt Stary potwierdził prawa miejskie, Zambrów stanowił lokalne centrum handlu i rzemiosła.

Najazd szwedzki w XVII wieku i wojny na początku XVIII przyniosły zniszczenia. W połowie XIX wieku, dzięki budowie przez Zambrów drogi Warszawa - Białystok, a następnie Łomża - Czyżew, nastąpiło ożywienie i rozwój miasta.

W wyniku represji władz carskich w 1870 roku miasto utraciło prawa miejskie, a ponownie odzyskał je w 1919 roku.

Na mocy traktatu Ribbentrop-Mołotow Zambrów znalazł się pod okupacją radziecką, we włączonym do Białorusi obwodzie białostockim. Nastąpiły masowe deportacje Polaków w głąb Rosji. W latach 1941-1944 miasto znalazło się pod okupacją niemiecką. Na terenie miasta istniało getto dla Żydów oraz obozy dla jeńców wojennych i robotników. Zambrów został wyzwolony przez oddziały radzieckie II Frontu Białoruskiego. Zniszczenia wojenne szacowano na około 43 %.

Obecnie miasto spełnia rolę centrum administracyjnego, handlowego, gospodarczego i usługowego dla okolicznych gmin.

Polecane obiekty
  • Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej
  • Kaplica grobowa Woyczyńskich
  • Grób powstańców 1863-64
  • Pływalnia miejska Delfin
  • Zambruś – pomnik Żubra
  • Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie
  • Cmentarz grzebalny rzymskokatolicki

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW