-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Zielona Góra
gmina Zielona Góra, powiat Zielona Góra, województwo lubuskie
Zielona Góra – miasto przyszłości
www.zielona-gora.pl
Fakty
 • Do lat 90. XX w. odbywał się tu Festiwal Piosenki Radzieckiej.
 • W Zielonej Górze urodzili się m.in.: ikona polskiej piosenki Maryla Rodowicz, aktorka Maria Gładkowska i dziennikarz Tomasz Lis.
 • Liceum Ogólnokształcące nr 7 w Zielonej Górze ukończyła m.in. aktorka Joanna Brodzik.
 • Ratuszowa wieża w wyniku błędów konstrukcyjnych lekko odchyliła się od pionu.
 • Przed każdą mszą w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze odsłaniany jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, tak samo jak to się dzieje na Jasnej Górze.
 • Kaplica na Winnicy przy ul. Aliny 17, wzniesiona została pierwotnie z kamieni polnych po 1314 r. jako wotum za opiekę nad mieszkańcami, którzy przeżyli epidemię dżumy. Jej ofiarą padło ok. siedmiuset osób. Około stu uciekinierów schroniło się na wzgórzach na południe od miasta, gdzie wśród winnic przeczekali zarazę.
 • W Palmiarni Zielonogórskiej rośnie największa w Europie palma daktylowa.
 • W 2009 r. kilkoro aktorów założyło pierwszy w Zielonej Górze prywatny Teatr Trójkąt.
 • Przed II wojną światową Zielona Góra liczyła 26,1 tys. mieszkańców. Była dużym ośrodkiem przemysłowym oraz znacznym węzłem kolejowym.
 • W Zielonej Górze urodzili się : Aleksandra Hamkało - polska aktorka, Piotr Bukartyk - polski kompozytor piosenek, Stefan Żeromski - polski żużlowiec, L.U.C - polski raper, Patrycja Kosiarkiewicz - polska piosenkarka.
Informacje praktyczne

Zielona Góra leży na trasie ekspresowej S3 (część międzynarodowej trasy E65). Miasto posiada sieć obwodnic. Dojazd samochodem oprócz trasy S3, zapewniają drogi krajowe nr 27 i 32 oraz wojewódzkie nr 280, 281, 282 i 283.

Odrzańska Magistrala Kolejowa C-E 59 zapewnia bezpośrednie połączenia m.in. z: Jelenią Górą, Poznaniem, Koninem, Kutnem, Warszawą, Szczecinem, Kamieniem Pomorskim, Gdańskiem, Gdynią, Wrocławiem, Opolem, Katowicami, Krakowem, Bielsko-Białą, Terespolem, Rzeszowem, Przemyślem, Kostrzynem i Głogowem.

W odległości 30 km od centrum znajduje się Port lotniczy Zielona Góra-Babimost, który oferuje loty do Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy i Drezna. Relatywnie blisko jest też do większych lotnisk w Poznaniu (109 km), Wrocławiu (140 km) i Berlinie. Do granicy z Niemcami jest stąd tylko 60 km.

www.pks.zgora.pl/cms - zielonogórski PKS

Na Górze Tatrzańskiej (Wzgórza Piastowskie) o wysokości 198 m.n.p.m. znajduje się wyciąg narciarski oraz tor saneczkowy.

Na przystankach autobusowych zamontowany jest system tablic informujących o przybliżonym czasie przyjazdu, w oparciu o sieć GPS.

Rowerzystom, wędkarzom i grzybiarzom służy Las Odrzański (obszar Natura 2000).

Wydarzenia cykliczne
Międzynarodowe Spotkania Muzyczne "Wschód–Zachód"

marzec / kwiecień

Festiwal im. Anny German "Tańczące Eurydyki"

maj

Bachanalia studenckie

maj

Lato Muz Wszelakich

lipiec / sierpień

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Zespołów Dziecięcych

co 2 lata - sierpień

Międzynarodowy Festiwal Folkloru

wrzesień, co 2 lata, na przemian z dziecięcym

Winobranie – Dni Zielonej Góry

początek września

Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe

początek września

Dni Kultury Żydowskiej

październik

Festiwal Kabaretu

grudzień

Opis

Miasto jest stolicą powiatu i jedną ze stolic województwa lubuskiego – siedzibą sejmiku i marszałka województwa, biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W latach 1950-1998 miasto było stolicą województwa zielonogórskiego.

Wraz z Sulechowem i Nową Solą tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto. W pobliżu miasta znajduje się port rzeczny oraz lotnisko. Mieszkańcy Zielonej Góry, jak i całego województwa, wybierają parlamentarzystów z okręgu Zielona Góra, ale posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu Gorzów Wlkp.

Zielona Góra ma ok. 117 tysięcy mieszkańców. Leży na zboczu doliny Odry w miejscu gdzie rzeka przechodzi przez Wał Zielonogórski. Historycznie i kulturowo należy do Dolnego Śląska (północny kraniec), jednak geograficznie znajduje się na terenie Pojezierza Południowobałtyckiego.

W mieście działa filharmonia, 2 teatry (publiczny z 3 scenami i nowy prywatny), kilka klubów muzycznych i kabaretowych, 3 kina (w tym jeden multipleks) i 5 muzeów. 1 września 2001 r. z połączenia Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej powstał Uniwersytet Zielonogórski.

Miastami partnerskimi Zielonej Góry są: Chociebuż i Verden (Niemcy), Helmond (Holandia), Troyes (Francja), Nitra (Słowacja), L’Aquila (Włochy) i Bystrzyca (Rumunia).

Historia

Miasto Zieloną Górę założyli przybysze z Flandrii i Niemiec  u podnóża wzgórza Winnego (Ceglanego) Zielonego, w miejscu istniejącej prawdopodobnie wcześniej polskiej wioski, nad wartkim wówczas strumieniem Złota Łącza. Przez wieki było to źródło wody i energii dla mieszkańców i przemysłu. Zielona Góra otrzymała prawa miejskie ok. 1323 r., w każdym razie zaraz po Kożuchowie. Na mapie po raz pierwszy pojawiła się nazwa Grunberg w 1561 r.

Miasto przez prawie całą swoją historię związane było z dolnośląskim Księstwem Głogowskim. Od XIII w. rozpoczął się stopniowy proces depolonizacji - cały Dolny Śląsk przeszedł w ręce czeskie, potem pruskie. Zielona Góra nigdy nie wchodziła w skład historycznej ziemi lubuskiej ze stolicą w obecnym niemieckim Lebus. Gród posiadał fortyfikacje i zamek, który najprawdopodobniej przedstawiał nikłą wartość strategiczną i z rozkazu Jana Luksemburczyka został zburzony.

W I poł. XX w. Zielona Góra – ośrodek przemysłowy i węzeł kolejowy - liczyła ponad 26 tys. mieszkańców. XVII- i XVIII-wieczne przekazy mówią, że ludność jeszcze często nosiła polsko brzmiące imiona i nazwiska, ale coraz mniejsza część posługiwała się językiem polskim czy utożsamiała się z kulturą przodków.

Z II wojny światowej Zielona Góra wyszła prawie niezniszczona, w dużej mierze dzięki odwadze i mądrości proboszcza Gottwalda, który ubiegł nacierającą Armię Czerwoną i de facto poddał miasto. Po powrocie w granice Polski Zieloną Górę początkowo włączono do województwa poznańskiego. Niemców wysiedlono, a na ich miejsce przez trzy dekady przybywali repatrianci zza Buga oraz Wielkopolanie. W 1950 r. miasto otrzymało status stolicy nowego województwa. Dzięki temu przeobraziło się ono w ważny ośrodek kulturalny, turystyczny, akademicki i przemysłowy. Liczba mieszkańców aż wzrosła 5-krotnie. Na pocz. lat 60. XX w. założono Wyższą Szkołę Inżynierską, późniejszą Politechnikę Zielonogórską. Wkrótce na bazie Studium Nauczycielskiego powstała Wyższa Szkoła Pedagogiczna. W 1999 r. powstało woj. lubuskie, w którym stołecznością Zielona Góra dzieli się z Gorzowem Wielkopolskim.

Polecane obiekty
 • Stary Rynek, ratusz i Stare Miasto
 • Aleja Niepodległości – reprezentacyjny, zabytkowy pasaż
 • konkatedra św. Jadwigi z XII w.
 • Palmiarnia Zielonogórska na Winnym Wzgórzu
 • modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego
 • szachulcowy poewangelicki kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
 • Wieża Łazienna
 • Biuro Wystaw Artystycznych
 • Ogród Botaniczny w Zielonej Górze
 • Muzeum Etnograficzne - Skansen w Ochli
 • Wieża Bismarcka na Górze Wilkanowskiej
 • Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza – renesansowy dwór von Kittlitzów we wsi Świdnica k. Zielonej Góry
 • Wieża Braniborska – obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego
 • pałac w Trzebiechowie – jedyne w Polsce dzieło Henry’ego van de Veldena – guru europejskiej secesji – obecnie Dom Pomocy Społecznej udostępniony zwiedzającym

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
3 Listopada 2011r. o 15:25
fajne miasto dobrze wspominam hotel feniks zaraz przy dworcu polecam , dobre połaczenie busami z karpaczem czy szklarską porępa
ocena ogólna
9 Września 2011r. o 21:08
ocena ogólna
15 Października 2010r. o 00:22
ocena ogólna
5 Września 2010r. o 23:57
Miasto fajne. Nie za duże, nie za małe. Warto przyjechać, pozwiedzać. Po chlupać się w nowym basenie. Polecić można również puby. Zwłaszcza te w "podziemiach". W końcu to studenckie miasto. A a'propo studentów - Bachanalia mają tam po prostu świetne.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW