-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Bukowina Kłodzka
e-mail pngs@pngs.com.pl
wwwhttp://www.pngs.com.pl/
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Błędne Skały
Województwo: dolnośląskie, powiat: kłodzki, gmina: Kudowa-Zdrój
Informacje podstawowe
Opis
Błędne Skały (niem. Wilden Löcher) – zespół bloków skalnych tworzący malowniczy labirynt typu skalne miasto, położony w Górach Stołowych i obejmujący szczyt Skalniaka (915 m n.p.m.).

Obszar mający powierzchnię ok. 21 ha jest rezerwatem przyrody.

Na dnie górnokredowego morza osadziły się grube pokłady piaskowców. W trzeciorzędzie, w czasie orogenezy alpejskiej zostały one wydźwignięte wraz z całymi Sudetami. Następnie rozpoczął się długotrwały okres erozji i odprowadzania zwietrzeliny. Na skutek nierównej odporności poszczególnych warstw skalnych na wietrzenie i poszerzania szczelin, przecinających masyw w trzech kierunkach, powstały głębokie na kilka metrów korytarze o zmiennej szerokości. Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Sam rezerwat położony jest na wysokości 852 m n.p.m. Dawniej Błędne Skały nazywane były Dzikimi Dołami (kalka od przedwojennej nazwy niemieckiej Wilden Löcher).

Rezerwat położony jest między Kudową-Zdrój a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami. Najbliższa miejscowość to Bukowina Kłodzka.
Czynne
Czynne: codziennie 9.00 – 18.00,
wjazd: o pełnych godzinach, zjazd: o półgodzinach.

Wjazdy na "parking górny" przy Błędnych Skałach: 10 zł - bilet za samochód osobowy, 15 zł - bilet za autokar.5
Ceny biletów
  • normalny 6 PLN
  • ulgowy 3 PLN
Charakterystyka obiektu
  • parking
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
5 Września 2012r. o 21:34
ocena ogólna
20 Stycznia 2012r. o 14:24
Urokliwe miejsce, polecam przy okazji zwiedzenie pobliskiego Szczelińca Wielkiego Zapraszam do obejrzenia zdjęć http://podroze.beatamazurek.com/?p=1267
ocena ogólna
10 Lutego 2011r. o 21:26
Warto zamiast pchać spaliny na górny parking albo wędrować do rezerwatu po asfalcie dotrzeć do Błędnych Skał prowadzącą z parkingu dolnego ścieżką przyrodniczą. Chociaż to dłuższa trasa- polecam. Cisza, zero turystów, doskonałe oznakowanie, duże tablice informacyjne, drewniane mostki i kładki nad terenami podmokłymi.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW