-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicapl. Wolności-Rynek 7
kod pocztowy 59-600
miasto Lwówek Śląski
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Budynek Ław Obuwniczych i Chlebowych
Województwo: dolnośląskie, powiat: lwówecki, gmina: Lwówek Śląski
Informacje podstawowe
Opis
Budynek Ław Obuwniczych i Chlebowych wznieśli naprzeciw wschodniej fasady ratusza lwóweccy piekarze i szewcy. Zajął on miejsce dawnych kramów drewnianych pośrodku wewnętrznego bloku Rynku. Miał kształty silnie wydłużonej hali, przerwanej w połowie dziedzińcem, a otwartej szerokimi wrotami od wschodniej i zachodniej pierzei bloku. Budynek stanął w 1494 r., jego część wschodnią zburzono w drugiej połowie XIX w., a dwie rzeźby znad bramy przeniesiono do kruchty północnej kościoła franciszkańskiego. Rysunek z XIX w., pokazuje jednak, że wschodnia cześć budynku nie różniła się niczym od zachodniej, do dziś zachowanej. Jednoprzestrzenne, duże wnętrze zamyka stromy dach. Na szczytowej fasadzie zachodniej widnieją kamienne godła obu cechów: precel piekarzy z datą 1494 oraz but szewców (nad portalem bocznym). Do wnętrza wchodzi się przez dużą bramę ostrołukową albo przez mniejsze wejście, które w 1544 r. - jak stwierdza wykuta data ujęto w renesansowy portal. Budynek restaurowany pocz. XX w.

źródło: http://www.sudety.it.pl/infoob.asp?l=pwi&p=w1x3xy1x15x2x0212003xy&o=90001513&t=obiekty
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
30 Czerwca 2012r. o 21:34
Obecnie w budynku znajduje się pięknie zaaranżowana " Apteka Ław Chlebowych". Można obejrzeć jej wnętrze - pomieszczenie jest naprawdę piękne . Pozostała część wnętrz niestety jest niedostępna . ponieważ budynek jest w prywatnych rękach.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW