-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaAl. Jerozolimskie 7
kod pocztowy 00-955
miasto Warszawa
e-mail bgk@bgk.com.pl
wwwwww.bgk.com.pl
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego
Województwo: mazowieckie, powiat: Warszawa, gmina: Warszawa
Informacje podstawowe
Opis
Budowę budynku BGK, według uzyskanego w drodze konkursu projektu inż. arch. Rudolfa Świerczyńskiego rozpoczęto 21 maja 1928 r. od wykopu olbrzymiego dołu głębokości 3 m (od strony Al. Jerozolimskiej – tak wówczas brzmiała nazwa ulicy) do 6 m od strony istniejącej wówczas zabudowy aktualnie ul. Mysiej). Wykopano i wywieziono ok. 12 tys. m3 ziemi. Warszawskie „Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych H. Sosonko i W. Wojciechowski inżynierowie” w ciągu trzech i pół roku postawiło gmach o kubaturze 105,7 tys. m3.

Na elewację gmachu wybrano andezyt małopolski, kamień pochodzenia wulkanicznego o twardości granitu, bardzo odporny na korozję, całkowicie mrozoodporny i mało nasiąkliwy. Dostawa kamienia w ilości ok. 450 m3 trwała półtora roku. Ogółem płaszczyzna elewacji kamiennej wynosi niemal 4.100 m2, na co użyto 370 m3 kamienia. Elewacja gmachu BGK jest najbardziej znanym przykładem zastosowania andezytu w architekturze w Polsce.

Płaskorzeźby w olbrzymich polach ryzalitu zostały wykonane, podobnie jak cała elewacja, z andezytu. Projekt płaskorzeźb powstał w drodze konkursu, jego autorem był prof. Jan Szczepkowski z Warszawy. Konkurs rozstrzygnięto w październiku 1929 roku.

W ciągu trzech i pół roku budowa i urządzenie obiektu zostały kompletnie ukończone. Gmach został całkowicie oddany do użytku 6 grudnia 1931 roku.W trakcie wojny najtragiczniejszy dla budynku był 26 września 1939 roku, kiedy w prawe skrzydło trafiła półtonowa bomba niemiecka, niszcząc dach i żelbetowe konstrukcje aż do 3. piętra. Łącznie na budynek spadło 9 bomb. Po upadku Warszawy zajęli go Niemcy, zgadzając się na przeprowadzenie w nim przez polskich specjalistów robót remontowo-budowlanych, mających na celu usunięcie skutków bombardowań.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku gmach nie uległ zniszczeniom, jakie spotkały okoliczną zabudowę, a jedynie w znacznym stopniu zdewastowane zostały jego wnętrza. Wiosną 1945 r. gmach BGK został przejęty przez Zarząd Miejski m. st. Warszawy, a później Prezydium Rady Narodowej. Przystąpiono wtedy do remontu pomieszczeń i po zakończeniu działań wojennych powrócono do pomysłu rozbudowy gmachu. Zatwierdzony został projekt rozbudowy arch. Hipolita Rutkowskiego, przewidujący dodanie 12 przęseł o 7 kondygnacjach naziemnych od strony Al. Jerozolimskich oraz połączonego z nimi skrzydła od ul. Brackiej i z tyłu (aktualnie ul. Mysiej). Rozbudowę rozpoczęto dopiero w kwietniu 1949 r., a zakończono w 1956 r.

W wyniku reformy systemu bankowego w 1948 r. działalność operacyjna BGK została przerwana. W okresie powojennym wśród wielu użytkowników gmachu dominowały banki: Bank Inwestycyjny, Narodowy Bank Polski, Powszechna Kasa Oszczędności, Powszechny Bank Kredytowy, Bank Przemysłowo-Handlowy. Wyjątek stanowiła od 1957 r. Polska Agencja Prasowa, która funkcjonowała w tym budynku przez ponad 40 lat.

BGK po formalnym odzyskaniu gmachu w 1997 r. wymienił w 1999 r. drzwi obu wejść, włącznie z obudowami wnęk, na wykonane z profili i blach nierdzewnych. Marmurowe posadzki i schody obu przedsionków zastąpiono płytami granitowymi, a dodatkowo w prawym przedsionku zainstalowano platformę dla osób niepełnosprawnych na wózkach. W 2000 r. zamontowano wysoko między wejściami do budynku logo BGK oraz napis: BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO, Bank państwowy założony w 1924 roku. I w ten sposób historia zatoczyła koło - centrala BGK powróciła do swojej przedwojennej siedziby.
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Google Maps Street View


Wyświetl większą mapę

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW