-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaPlac Matejki
miasto Chorzów
 

Zdjęcia obiektu

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Chłopiec z Łabędziem
Województwo: śląskie, powiat: Chorzów, gmina: Chorzów
Informacje podstawowe
Opis
Rzeźba ta jest najstarszą rzeźbą plenerową na terenie Chorzowa i zarazem jedną z najstarszych na terenie industrialnego Górnego Śląska. W szczególny sposób ukazuje ona związek jej Twórcy – Theodora Kalide – z miastem, w którym się narodził – Królewską Hutą. Od wielu lat „Chłopiec z łabędziem” jest plastycznym symbolem chorzowskiego środowiska artystycznego.

Rzeźbę umieszczono na skwerze przy Placu Matejki. Pełni ona funkcję fontanny. To żeliwny odlew wykonany z modelu opracowanego w 1834 roku przez Theodora Kalidego. Odlew ten powstał w gliwickiej hucie i prawdopodobnie pod koniec XIX stulecia został zakupiony przez Urząd Miasta Królewskiej Huty. Odlewy tej rzeźby były jednym z najpopularniejszych asortymentów handlowych gliwickiej huty. Znajdują się bądź też znajdowały się przed pałacami w Miechowicach, w Warszawie, we Wrocławiu oraz na terenie Anglii (jeden z odlewów nabyła królowa Wiktoria).
W Chorzowie rzeźba ta zdobiła kiedyś fontannę na rynku, później przeniesiono ją na Plac Matejki.
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW