-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaLipowa
kod pocztowy 20-077
miasto Lublin
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Cmentarze przy ulicy Lipowej
Województwo: lubelskie, powiat: Lublin, gmina: Lublin
Informacje podstawowe
Opis
Zabytkowy cmentarz przy ulicy Lipowej. A właściwie cmentarze, bo jest to cmentarz wielonarodowy i wielowyznaniowy. Wieczny spoczynek znaleźli tutaj ludzie wyznania rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, oraz prawosławnego.Oczywiście, nekropolia jest podzielona na części , odpowiadające wyznaniom pochowanych . Osobny rozdział stanowi cmentarz wojskowo- komunalny, na którym pochowano m.i.Józefa Czechowicza ,Kazimierza Tumidajskiego .
Cmentarz powstał w 1794 r , pozwolenie wydał biskup chełmski i lubelski, Wojciech Skarszewski. Powstał on na gruntach klasztoru Panien Brygidek Lubelskich.Dodatkowo wtedy władze austriackie zakazały pochówków wokół kościołów, i gdy wyznaczono osobne miejsce pochówku, szybko zaczęło się ono rozrastać.Regularne pochówki notuje się tu od 1811 r.Szacuje się, że pomników z XIX w .może być ok.1000.W 1825 r .po sąsiedzku powstał cmentarz ewangelicko - augsburski, a w 1840 r prawosławny ( dawniej część greko-unicka).Jest to szczególnie cenny zabytek, z licznymi, starymi, zabytkowymi nagrobkami, na którym swoje miejsce spoczynku znaleźli ludzie z różnych epok, także wybitni, i zasłużeni dla Lublina i nie tylko. Spoczywają tu m.i. Piotr Ściegienny, Hieronim Łopaciński,Henryk Raabe, Kazimierz Grześkowiak, Kazimierz Jaczewski.Swoje miejsce spoczynku znalazły tu ofiary terroru hitlerowskiego, pomordowani w obozach,żołnierze polegli w 1915 r, w czasie działań na froncie I wojny światowej , a w części prawosławnej znajduje się grób atamana Semena Petlury i pomnik ukraińskich żołnierzy, walczących ramie w ramie z Polakami w 1920 r.Na cmentarzu znajdują się trzy kaplice- jedna z nich, prawosławna p.w.Świętych Niewiast Noszących Wonności .
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW