-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Ustroń
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Czantoria - ścieżka przyrodniczo-leśna
Województwo: śląskie, powiat: cieszyński, gmina: Ustroń
Informacje podstawowe
Opis
Otoczone z zachodu i północy dużymi ośrodkami górnictwa i hutnictwa, unikalne lasy Beskidu Śląskiego znajdują się pod olbrzymią presją zanieczyszczeń przemysłowych. Przyroda Beskidu Śląskiego wymaga szczególnej troski. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych utworzył w 1994 roku na tym obszarze Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Beskidu Śląskiego”. Tworzą go lasy nadleśnictwa: Bielsko, Ustroń, Wisła i Węgierska Górka. Leśne kompleksy promocyjne, oprócz szczególnej dbałości o gospodarkę zgodną z wymogami ekologii, popularyzują wiedzę o przyrodzie i o gospodarce leśnej. W ramach tej popularyzacji Nadleśnictwo Ustroń prowadzi Regionalny Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu Jaszowcu.

Masyw Czantorii należy do najpotężniejszych w Beskidzie Śląskim. Z Czantorią związane są podania i legendy m.in. o śpiących rycerzach, czekających na zew do boju ze złem i niesprawiedliwością, i o tym, że obozował tu wódz tatarski Czyngis – chan.
Czantoria jest najbardziej na zachód wysuniętym grzbietem górskim Beskidu Śląskiego i polskich Karpat.
Budulcem są najstarsze osady fliszu karpackiego, wśród których dominują drobnoziarniste piaskowce godulskie. Grzbiet Czantorii stanowi dział wodny między Wisłą i Odrą (poprzez Olzę). Z masywu Czantorii Wielkiej wypływają strumienie wpadające do Wisły: Jawornik, Gahura, Suchy Potok, Poniwiec.

Ścieżka przyrodniczo-leśna Czantoria służy poznaniu przyrody a głównie lasów Beskidu Śląskiego oraz prowadzonej w nich gospodarki leśnej. Ścieżka rozpoczyna się przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Czantorię. Pierwsze dwa odcinki prowadzą na szczyt Czantorii. Odcinek trzeci biegnie wzdłuż granicy państwa do schroniska turystycznego pod Czantorią. Dalszy przebieg ścieżki – do Ustronia – został opracowany w dwóch wariantach (krótszym i dłuższym przez Małą Czantorię).
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW