-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaWąski Tor 1
kod pocztowy 19-300
miasto Ełk
telefon1 +48 87 6100 000
e-mail kolejka.elk@o2.pl
wwwwww.mosir.elk.com.pl/ekw/
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Ełcka Kolej Wąskotorowa
Województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: ełcki, gmina: Ełk
Informacje podstawowe
Opis
Jest jedną z pierwszych kolejek wąskotorowych w Polsce, która uruchomiła na swej sieci pociągi turystyczne. Pierwszy z nich wyruszył z Ełku już w maju 1993 roku. Od tego czasu, ruch turystyczny zaczął wypierać z torów pociągi pasażerskie i towarowe, by w 2001 roku zupełnie je zastąpić.

HISTORIA
Pierwsze projekty budowy linii wąskotorowej w Ełku powstały już w 1905 roku. Budowa rozpoczęła się dopiero w 1910 roku i trwała trzy lata. W tym czasie powstał pierwszy odcinek z Ełku do ówczesnej granicy państwa niemieckiego i rosyjskiego. Pracom towarzyszyły liczne roboty ziemne i budowa obiektów inżynierskich.
23 października 1913 roku otwarto odcinek Ełk - Laski - Borzymy z odgałęzieniem Laski - Zawady - Tworki. Nieco później, bo 1 grudnia 1915 roku, pociągi ruszyły na odcinku Borzymy - Turowo. Łączna długość kolejki wynosiła 48 kilometrów.
W czasie pierwszej wojny światowej kolej została zniszczona przez wojska rosyjskie, a tabor wywieziono w głąb Rosji. Pociągi wróciły na szlak dopiero 5 października 1918 roku, po trwającym pięć lat usuwaniu zniszczeń wojennych. Drugi raz kolejka ucierpiała w styczniu 1945 roku, znów podczas ofensywy radzieckiej, jednak teraz tabor pozostał nietknięty.
W 1951 roku tory przekute zostały z 1000 mm na 750 mm, a w 1968 roku na kolejce pojawiły się pierwsze spalinowe lokomotywy serii Lyd1. Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych, większa część szlaku kolejki przeszła generalny remont. Niestety, po roku 1989 roku prace wstrzymano, a przewozy pasażerskie i towarowe zaczęły gwałtownie maleć. W 1995 roku do Ełku sprowadzono wagony motorowe, które miały uratować przewozy pasażerskie.
Niestety, wpisana w 1992 roku do rejestru zabytków kolejka, w 2001 roku postawiona została w stan likwidacji przez PKP. Na szczęście, Urząd Miasta w Ełku zdecydował się przejąć całą infrastrukturę i tabor, dzięki czemu Ełcka Kolej Wąskotorowa przetrwała. Operatorem kolejki został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który od tego czasu uruchamia przejazdy turystyczne. Ponadto, w budynku stacyjnym powstało muzeum założone przez braci Sawczyńskich, od lat całkowicie oddanych ełckiej kolejce.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
19 Października 2011r. o 14:11
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW