-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaZwycięstwa
kod pocztowy 44-100
miasto Gliwice
wskazówki dojazdu
Fontanna znajduje się przed budynkiem Urzędu Miejskiego przy ulicy Zwycięstwa.
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Fontanna z Trzema Faunami
Województwo: śląskie, powiat: Gliwice, gmina: Gliwice
Informacje podstawowe
Opis
Fontanna z trzema faunami w Gliwicach - znajduje się przed budynkiem Urzędu Miejskiego przy ulicy Zwycięstwa.Fontanna przedstawia trzy trzymające się za ręce tańczące fauny i została odlana z żeliwa w Hucie Gliwice w 1928 roku. Fontanna została umieszczona na cylindrycznym cokole z ornamentem z motywem baranich głów i festonów.

Legenda:
Wersja pierwsza:
Trzy diabełki mają symbolizować prezydentów miast Gliwice, Zabrze i Bytom, nie mogących dojść do porozumienia w kwestii planowanego przed wojną połączenia miast w jedno miasto - Tripolis.

Wersja druga
Według innej legendy fauny przedstawiają właścicieli trzech firm budowlanych, którzy według pierwotnych planów mieli wybudować nowoczesny jak na lata trzydzieste XX wieku Hotel Oberschlesien (Haus Oberschlesien) na tyłach dzisiejszego placu Piłsudskiego, w okolicach skrzyżowania ulic Powstańców i Orlickiego. Były to tereny bagienne i podczas trzykrotnie ponawianych prac budowlanych doszło do przerwania robót z powodu podmokłego gruntu i wysokiego stanu wód gruntowych. Wszystkie trzy firmy splajtowały, a ich właściciele do dzisiaj tańczą pod postaciami faunów wokół studni i wypatrują w niej utopionych w wodzie pieniędzy. Po przykrych doświadczeniach z wodami gruntowymi Hotel Oberschlesien postanowiono zbudować na twardszym gruncie, tuż przy głównej ulicy łączącej Rynek z dworcem kolejowym. Przedwojenny Hotel Oberschlesien to dzisiejszy urząd miejski.

Fontanna jest przez Gliwiczan potocznie zwana Diabełkami.
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
29 Września 2011r. o 16:17
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW