-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKlasztorna 4
kod pocztowy 62-563
miasto Stary Licheń
wwwhttp://www.lichen.pl/pl/217/golgota
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Golgota Licheńska
Województwo: wielkopolskie, powiat: koniński, gmina: Ślesin
Informacje podstawowe
Opis
Przy Sanktuarium Maryjnym w Licheniu ulokowana jest jedna z największych w Polsce Golgot. Golgota to sztucznie usypana 25 metrowa kamienna góra. Tworzy ją labirynt korytarzy, grot, kapliczek, płaskorzeźb. Góra powstała jako dzieło pokuty i przebłagania. Jej autorem jest ks. Eugeniusz Makulski. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 1974 r., trwała około 10 lat. W zdecydowanej większości kamienie na jej budowę podarowała licheńskiemu Sanktuarium Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie. Całość uzupełniają bryły kolorowego szkła hutniczego oraz kamienie przywiezione z Ziemi Świętej, a także kamienie, które przywieźli pielgrzymi z różnych stron Polski.

Podążając alejkami Golgoty wierni mogą modlić się odprawiając drogę krzyżową. W jej wnętrzu znajduje się wiele kaplic i grot, m.in.: Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Biczowania Pana Jezusa, dzieci nienarodzonych, św. Marii Magdaleny.

Golgota jest jednym z ulubionych miejsc licheńskich pątników. Wielu z nich krocząc po jej ścieżkach odprawia Drogę krzyżową, spotykając się w ten sposób z cierpiącym Chrystusem i Jego Bolesną Matką. Golgota sprzyja modlitwie, kontemplacji, rozmyślaniu nad własnym życiem, ale jest też przypomnieniem, że w życie każdego człowieka wpisane jest cierpienie.

Golgota zwieńczona jest krzyżem z figurą przedstawiającą Pana Jezusa, a także figurami św. Jana i Maryi. Z wierzchołka rozpościera się widok na m.in. kościół pw. św. Doroty, Matki Bożej Częstochowskiej oraz licheńską bazylikę.
Charakterystyka obiektu
  • parking
  • sklepik z pamiątkami
Mówimy w języku
  • polski

Google Maps Street View

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
25 Marca 2012r. o 19:54
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW