-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaal. Korfantego 35
kod pocztowy 40-951
miasto Katowice
telefon1 +48322583261
wwwwww.spodek.com.pl
 
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Hala widowiskowa Spodek
Województwo: śląskie, powiat: Katowice, gmina: Katowice
Informacje podstawowe
Opis
Katowice Spodek – hala widowiskowo-sportowa. Hala ta jest zarządzana przez Przedsiębiorstwo Widowiskowo-Sportowe "Spodek" i należy do miasta Katowic. Pierwotnie hala została wybudowana pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach, pod którą jest znana w literaturze architektonicznej, i pod którą to nazwą działała do 1997.

Historia
Idea utworzenia hali widowiskowo-sportowej na terenie Katowic, ówcześnie zwanych Stalinogrodem, zaistniała już w 1955. Początkowo obiekt miał znajdować się na obrzeżach miasta, na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.
W 1959 Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na wykonanie projektu wspomnianej hali. Zwycięzcą konkursu został zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy, reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski, wg projektu podobnie zawieszonego dachu warszawskiego Supersamu projektu Wacława Zalewskiego zrealizowanego w 1962.

Po prezentacji projektu, decyzją ówczesnego wojewody, za wstawiennictwem Jerzego Ziętka została wyznaczona nowa lokalizacja w pobliżu ścisłego centrum, na miejscu dawnej hałdy hutniczej, na terenach klasyfikowanych ze względu na szkody górnicze w kategorii A2.
Pierwsze prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 1964. Wkrótce pracę nad konstrukcją przerwano na 18 miesięcy z powodu podejrzeń o błędy konstrukcyjne. Podejrzenia nie sprawdziły się. W 1969 był oddany pierwszy budynek – przylegające do Spodka lodowisko. Ostatecznie halę ukończono w 1971.

Na halę przeznaczono 200 mln zł, jednak ostatecznie jej koszt wyniósł ok. 800 mln zł.

W 2008 zamontowany został system klimatyzacyjny. W roku 2009 powiększono widownię - nowością są wysuwane na płytę siedzenia oraz loże dla vipów, zamontowano nowoczesne oświetlenie umożliwiające nagrywanie w technologii HD oraz zamontowano ogromny ekran diodowy w kształcie walca. Całość kosztowała 70 milionów złotych.

Konstrukcja
Jest to jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanych w koncepcji tensegrity. Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe.
Hala główna z zewnątrz kształtem przypomina nieco latający spodek (tzw. UFO), co wynikło z połączenia dwóch podstawowych funkcji planowanych dla tego obiektu: hali sportowej i hali widowiskowej. Schematy widowni w obu przypadkach znacznie się od siebie różnią: pierwszy preferuje układ centralny areny, drugi układ kierunkowy.
Bezpośrednio do hali przylega lodowisko, sala gimnastyczna i hotel, które są połączone w jedną całość tzw. antresolą. W Spodku są organizowane mecze siatkówki, koszykówki, hokeja na lodzie, koncerty muzyczne, imprezy okolicznościowe, konferencje naukowe, przedstawienia cyrkowe, rewie na lodzie, rewie cyrkowe i imprezy targowe.

- Kubatura całego obiektu wynosi 338 732 m³;
- Powierzchnia użytkowa całego obiektu 29 473 m².

Hala główna
- kubatura hali głównej 246 624 m³;
- całkowita powierzchnia użytkowa hali to 15 386 m²;
- wysokość maksymalna: 32 m;
- wymiary płyty głównej: 45 x 60 m;
- maksymalna odległość od środka: 72 m.

Wyposażenie dodatkowe
- rozbieralna scena o wymiarach 21 m x 15 m x 1,2 m
- montowany parkiet
- montowane lodowisko o wymiarach 30 m x 60 m
- internet bezprzewodowy
- sprzęt do symultanicznych tłumaczeń językowych
- sprzęt do nagłośnienia
- zabudowa targowa wraz z wyposażeniem stoisk
- plenerowy zestaw estradowy (scena wymiarach 10 m x 10 m x 1 m do 1,3 m, podesty pod nagłośnienie, zadaszenie
- sceny, wieża dla realizatorów światła i dźwięku)

Widownia
- 35 sektorów, w tym specjalny sektor VIP;
- stałych miejsc siedzących: 7 776;
- liczba miejsc siedzących na sektorach wysuwanych: 1 560;
- liczba miejsc siedzących dostawnych: 1 700;
- bezpieczna (zalecana) liczba widzów: 8 000;
- Maksymalna wielkość widowni: 11 500.

Korytarze
- hol główny, poziom górny – powierzchnia 4 200 m²;
- hol szatnia, poziom dolny – powierzchnia 1 370 m².

Lodowisko
- wysokość – 11 m
- wymiary tafli – 30 m x 60 m;
- maksymalna pojemność widowni 1 500 osób.

Sala gimnastyczna
- kubatura 11 631 m³
- powierzchnia użytkowa – 1490 m²;
- wysokość maksymalna – 12 m
- wymiary płyty – 30 x 30 m.
- pojemność widowni – 362

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Spodek_%28hala_widowiskowa%29
Charakterystyka obiektu
  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • parking
  • restauracja / bar
  • WC
Bilety
  • wstęp bezpłatny
  • wstęp częściowo płatny
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • angielski
  • niemiecki
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
27 Grudnia 2015r. o 23:11
Jadąc na Święta do Szczawnicy miałam okazję widzieć nocą Spodek. Wyglądał super. Oświetlony i przybrany. Nie wiedziałam jeszcze wtedy, że to już scena na Sylwestra, który ma się w tym roku tam odbyć i pokaże go telewizja Polsat. Zdjęcia można obejrzeć na tej stronie : http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/katowice-sylwester-z-polsatem-2015-scena-juz-jest-gotowa,3609443,gal,t,id,tm.html
ocena ogólna
6 Października 2010r. o 10:38
Trzeba przyznać, że Spodek był, jest i chyba już zawsze będzie nieoficjalną wizytówką Katowic. To właśnie ze Spodkiem większość odwiedzających Górny Śląsk kojarzy Katowice. Warto zadbać o ten obiekt, bo ma już swoją renomę w Polsce. No i te wszystkie imprezy...
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW