-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicadolina Kluczwody
miasto Wierzchowie
telefon1 +48 12 4110 721
wwwhttp://www.jaskiniawierzchowska.pl/
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Jaskinia Wierzchowska Górna
Województwo: małopolskie, powiat: krakowski, gmina: Wielka Wieś
Informacje podstawowe
Opis
Jest to największa jaskinia na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej. To labirynt podziemnych korytarzy i sal, których łączna długość wynosi 970 m (długość trasy turystycznej to 370 m). Zwiedzić tu można: Jamy Niedźwiedzie, Jamę Hieny, Salę Balową, Salę Człowieka Pierwotnego. Można tutaj zobaczyć ciekawe formy naciekowe oraz wystawę przedmiotów pochodzacych z wykopalisk archeologicznych.

W latach 1884-86 w jaskini zawitał kolejny badacz – Godfryd Ossowski, który działał tu na polecenie Komisji Antropologicznej Akademii Umiejętności. Efektem prowadzonych przez niego prac było znalezienie wielu kości zwierzęcych (m.in. niedźwiedzia jaskiniowego, lwa, hieny jaskiniowej). Po tych badaniach pozostał taras usypany przed pierwszym otworem jaskini. To właśnie Ossowski nadał nazwy większości sal i korytarzy, które są używane do dnia dzisiejszego.


Pod koniec XIX wieku jaskinia zaczyna się cieszyć znacznym zainteresowaniem turystów. Za jej zwiedzanie trzeba było zapłacić miejscowemu przewodnikowi. W 1933 roku po raz pierwszy wysunięto propozycję ochrony jaskini, jednak dopiero w 1966 roku została ona uznana za pomnik przyrody nieożywionej. Rok później otwory prowadzące do jaskini zostały zabezpieczone kratami zaś jej wnętrze zaczęto przystosowywać do potrzeb ruchu turystycznego.

Jaskinia Wierzchowska posiadała niegdyś bogatą szatę naciekową, jednak pierwsze prace przeprowadzone tutaj, jak i pierwsi turyści, przyczynili się do zniszczenia znacznej części nacieków. Część nacieków wyłamana została m.in. podczas badań prowadzonych tu przez Ossowskiego.

Jaskinię można zwiedzać tylko z towarzystwie przewodnika, poruszając się ściśle wytyczoną trasą. Czas zwiedzania wynosi mniej więcej godzinę, zaś długość trasy turystycznej – 370 metrów.
Zwiedzanie jaskini rozpoczyna się przy otworze głównym, który swym kształtem przypomina odwróconą gruszkę. Następnie przechodzi się do Hali Wielkiej Dolnej, której długość przekracza 40 metrów, zaś szerokość waha się od 4 do 10 metrów. Z Hali Wielkiej Dolnej przejść należy do korytarza zwanego Niedźwiedzie Jamy. Przed wejściem do tego korytarza warto zwrócić uwagę na ciekawy wodospad naciekowy. Nazwa Niedźwiedzie Jamy pochodzi od poziomo biegnących wygładzeń na ścianach, wytartych przez ocierające się o skałę niedźwiedzie (tzw. szlify niedźwiedzie). W korytarzu tym umieszczona została nawet zrekonstruowana podobizna niedźwiedzia jaskiniowego. Jest to jednak z kilku makiet, które umieszczone zostały w jaskini, aby przypominać turystom o dawnych mieszkańcach jaskini.

Kolejna ciekawostka na trasie turystycznej do Korytarz Gotycki, który powstał na wysokiej szczelinie. Korytarz ten prowadzi do drugiego otworu jaskini. Z rozszerzenia przy drugim otworze jaskini należy skręcić w tzw. Przesmyk Długi, który niegdyś wypełniony był osadami, usuniętymi podczas badań w końcu XIX wieku. Na ścianach zachowały się ślady dawnego poziomu namuliska.
Kolejnym godnym uwagi miejscem jest Sala z Kotłami, w której stropie wymyte zostały duże kotły wirowe. Na ich powierzchni utworzyło się wiele stalaktytów. Kolejna sala, którą można zobaczyć podczas wędrówki po jaskini, jest Sala Tronowa, zwana również Halą Wielką Górną. Jej długość wynosi 40 metrów, wysokość zaś dochodzi nawet do 6 metrów. W jej stropie widoczne są szczeliny oraz kotły wirowe (jeden z nich tworzy 10-metrowej wysokości komin). W środkowej części Sali Tronowej znajduje się niewielka ekspozycja, która przedstawia szczątki zwierząt oraz niektóre formy naciekowe znalezione w jaskini.
Z Sali Tronowej przechodzi się do Kostnicy. Nazwa ta wzięła się stąd, iż znaleziono tutaj dużą ilość kości zwierzęcych.
Ostatnią salą, którą można zobaczyć w jaskini, jest Sala Człowieka Pierwotnego. Sala ta posiadała zapewne bezpośredni wylot do powierzchni, tym samym mogła stanowić dogodne schronienie dla ludzi. Przypuszczenia te potwierdzają znaleziska zabytków pochodzących z neolitu. W głębi Sali umieszczona została zrekonstruowana sylwetka człowieka jaskiniowego.
Czynne
Jaskinia czynna jest codziennie
(również w dni świąteczne i poniedziałki ) w okresie:

- od 9.IV - 30.IV w godz. 900 - 1600
- od 1.V - 31.VIII w godz. 900 - 1700
- od 1.IX - 31.X w godz. 900 - 1600
- od 1.XI - 30.XI w godz. 900 - 1500

a także we wszystkie weekendy 1-go kwartału [z wyłączeniem pierwszego weekendu stycznia] w godz. 1000 - 1500
Ceny biletów
  • normalny 15 PLN
  • ulgowy 13 PLN
Charakterystyka obiektu
  • możliwość wynajęcia przewodnika
  • parking
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Google Maps Street View


Wyświetl większą mapę

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW