-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Smoleń
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Jaskinia na Biśniku
Województwo: śląskie, powiat: zawierciański, gmina: Pilica
Informacje podstawowe
Opis
Skała Biśnik to prawdziwa gratka dla miłośników archeologii, tajemnic i poszukiwaczy skarbów. Znajduje się ona w Dolinie Wodącej, w pobliżu Smolenia, na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. W tym wielkim kompleksie skalnym znajdują się dwie ciekawe jaskinie: Jaskinia Psia oraz Jaskinia na Biśniku. W namuliskach Jaskini na Biśniku znaleziono m.in. zabytki pochodzące z okresu paleolitu, wykonane przez pradawnych myśliwych jakieś 150 tysięcy lat temu. Są to wyroby z krzemienia, głównie noże i drapacze, sprzęty służące do polowania oraz do późniejszego dzielenia mięsa i obróbki skóry. Znaleziono tu również szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, jelenia olbrzymiego oraz żubra pierwotnego.
Jaskinia na Biśniku jest ciekawym przykładem wielokulturowego stanowiska archeologicznego. Oprócz przedmiotów pochodzących z paleolitu znaleziono tutaj przedmioty pochodzące z neolitu oraz z epoki brązu. Wiadomo, że w okresie tym przed wejściem do jaskini zakładali swoje obozowiska ludzie zajmujący się polowaniem i wytwarzaniem narzędzi z krzemienia. Jaskinię wykorzystywano również jako tymczasowe schronienie w sytuacji zagrożenia. Nie brak tu również znalezisk pochodzących z okresu średniowiecza, z XIII i XIV wieku oraz późniejszych.

Jaskinia ta była znana od dawna. Według legend miały się tu znajdować ukryte skarby, co sprowadzało w rejon jaskini wielu poszukiwaczy przygód. Efekt był jednak mizerny – skarbów nie znaleziono, straty zaś poniosła nauka, bowiem spora część namuliska jaskini została zniszczona w wyniku poszukiwań. Poszukiwaczy skarbów można było tutaj spotkać jeszcze w latach 60-tych XX stulecia. Według innych podań w jaskini tej miało się znajdować wejście do lochów smoleńskiego zamku.
Jaskinia na Biśniku posiada cztery otwory (główny otwór w 1996 roku został rozkopany). Jaskinię tworzy kilka salek, które połączone są niskimi korytarzykami.
Od 1990 roku są tutaj prowadzone intensywne badania archeologiczne. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk paleolitycznych w Polsce.
Druga jaskinia w Skale Biśnik to Jaskinia Psia, zwana również Źródlaną. Ma ona ładnie wymodelowany korytarz, zaś w jej wnętrzu uwagę przyciągają kropielnice – polewy naciekowe z jeziorkami wody. I z tą jaskinią wiążą się legendy o ukrytych skarbach.

Obok Skały Biśnik znaleziono również ślady pracowni krzemieniarskich, w których w okresie neolitu oraz brązu zajmowano się produkcją siekierek. W okresie halsztackim zaś znajdowała się tutaj osada ludności kultury łużyckiej (VI – V wiek p.n.e).
Ostatnim elementem tego ciekawego kompleksu jest osada, w której zajmowano się wytopem żelaza w niewielkich dymarkach oraz założona na kulminacji skały drewniana strażnica wojskowa.
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW