-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaRajgrodzka
kod pocztowy 16-300
miasto Augustów
 

Zdjęcia obiektu

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kaplica pw. Klęczącego Pana Jezusa
Województwo: podlaskie, powiat: augustowski, gmina: Augustów
Informacje podstawowe
Opis
Według opowiadań dawnych pokoleń przed laty w miejscu, gdzie znajduje się obecna Kaplica, ukazał się na dużym kamieniu Klęczący Pan Jezus dźwigający krzyż. W 1710 roku w czasie epidemii dżumy na zachodnim krańcu, dawnej rogatce miasta przy drodze do Janówki ustawiono w prowizorycznej budce figurkę Klęczącego Pana Jezusa. Na początku XIX w. trudniący się cieślarstwem Tomasz Wasilewski zwany Cimochem, za własne pieniądze wybudował nową kapliczkę, sam także osiedlił się przy nie niej, pielęgnując światło na ołtarzu. Do miejsca tego przybywali liczni wierni, a doznawszy łask, sławę świętego miejsca i czcigodnego Cimocha daleko roznosili. Drewniana Kaplica stała do wybuchu wojny w 1939 roku. W kaplicy tej były odprawiane Msze Św. w wyjątkowych intencjach wiernych przez księży z kościoła Serca Jezusowego w Augustowie. Modlitwy zbiorowe w miesiącu maju i październiku odmawiali sami wierni.

W czasie działań wojennych Kaplicę spalono w 1944 roku, a odbudowano murowaną w 1955 roku dzięki ofiarności Klubu parafian Augustowskich w Chicago i miejscowych parafian. Ołtarz drewniany wykonał rzemieślnik Jan Choroszewski, a figurę Pana Jezusa Klęczącego na ołtarzu - rzeźbiarz Maciejewski - augustowiacy. W 1976 roku staraniem kustosza ks. kan. Pawła Gąsowskiego zakupiono tabernakulum, w którym przechowywany jest Przenajświętszy Sakrament, przed którym pali się światło dzień i noc.

W kaplicy tej wielu wiernych doznało łask i uzdrowień. Pielgrzymi przybywali i przybywają przez cały czas. W czasie nabożeństw kaplica wypełniona jest wiernymi. Projekt kaplicy sporządził i nadzorował budowę architekt Adam Grynkiewicz, dzięki któremu otrzymano zezwolenie na budowę w tym czasie. Kaplicę murowali dwaj bracia murarze Jan i Apolinary Wancewicz z Augustowa; przy budowie pomagali również wierni.
Czynne
msze codziennie o godz. 17
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW