-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKlasztorna 18
kod pocztowy 59-500
miasto Złotoryja
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kapliczka słupowa
Województwo: dolnośląskie, powiat: złotoryjski, gmina: Złotoryja
Informacje podstawowe
Opis
Kapliczka słupkowa pochodząca z końca XV w. Wykonana jest z piaskowca przez nieznanego śląskiego artystę. Od końca XIX w. stała na placu Matejki a później przy prezbiterium kościoła św. Jadwigi.
Wsparty na słupie sześciobok kapliczki składa się z dwóch części. W ścianach części dolnej znajduje się biskup z mitrą i pastorałem, na bocznych ścianach postacie aniołów w ubiorach franciszkańskich, na ścianie tylnej postać klęczącego mężczyzny i napis niemiecki „Matko Boska, pomóż, poradź” i znajdującymi się obok inicjałami zbliżonymi do liter L i I. W części górnej, ozdobionymi elementami architektury późnogotyckiej, stoją w niszach postacie świętych: Katarzyny z kołem, Barbary z wieżą, Doroty z koszem, Antoniego Pustelnika z krzyżem i świnką, Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz postać pokutnika z biczem i rózgami. W części wieńczącej znajduje się grupa Ukrzyżowania. Prawdopodobnie podczas przenoszenia kapliczki przesunięto jej górną część, we właściwym ustawieniu postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem powinna znajdować się od frontowej niszy a nie bocznej, a postać biczownika na tylnej ścianie nad postacią klęczącego mężczyzny, który znajduje się w części dolnej.
Istnieje legenda, że kapliczka została wzniesiona dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci brata Tomasza, zakonnika franciszkańskiego zamordowanego przez husytów. Legenda ta ma zapewne źródło w przedstawieniu dwóch franciszkanów na kapliczce. Inne tłumaczenie wyjaśnia powtarzającą się postać pokutnika jako słynnego w owych czasach biczownika i kaznodzieję Jana Kapistrana. Najbardziej prawdopodobna wydaje się wersja mówiąca o wotywnym charakterze kapliczki. Kazał ją wznieść zapewne pokutnik pragnący za coś przebłagać lub o coś uprosić niebo.
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW