-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaPiaskowa 29
miasto Zawiercie
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kirkut w Zawierciu
Województwo: śląskie, powiat: zawierciański, gmina: Zawiercie
Informacje podstawowe
Opis
Cmentarz żydowski w Zawierciu powstał w 1905 roku w pobliżu nekropolii rzymsko-katolickiej. Cmentarz założono na planie wydłużonego prostokąta. Przy bramie wjazdowej znajdował się dom pogrzebowy.
Nekropolia ta funkcjonowała jeszcze po zakończeniu II wojny światowej, jednak pochówków było już niewiele. Ufundowano w tym czasie również liczne pomniki, które miały być symbolicznymi mogiłami ofiar holocaustu. W 1988 roku odsłonięto pomnik w kształcie kurhanu, w który wmurowano marmurową tablicę z gwiazdą Dawida.
Większość tutejszych nagrobków nie reprezentuje zbyt wysokich walorów artystycznych. Nagrobki najczęściej wykonywano seryjnie, wykuwając jedynie spersonalizowane epitafium. Dominują tu tradycyjne macewy, przy czym dość często występują płyty podwójne, połączone tumbą.
Kirkut w Zawierciu jest jednak niezwykły pod jednym względem – to jedna z nielicznych żydowskich nekropolii zachowana w tak dobrym stanie. Do dziś przetrwały praktycznie wszystkie elementy pierwotnego założenia cmentarnego – dom pogrzebowy, mur oraz zdecydowana większość macew.
Charakterystyka obiektu
  • parking
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • inny
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
30 Września 2011r. o 21:25
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW