-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKlasztorna 11
kod pocztowy 59-500
miasto Złotoryja
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół św. Jadwigi - klasztor - Gimnazjum Trozendorfa
Województwo: dolnośląskie, powiat: złotoryjski, gmina: Złotoryja
Informacje podstawowe
Opis
Pierwsze źródłowe potwierdzenie istnienia klasztoru franciszkanów w Złotoryi pochodzi z roku 1258 w dokumencie Bogusława Rogatki. Stosunkowo szybko bo przed 1260 r. złotoryjscy franciszkanie uzyskali pozycję kustodii czyli wyższej jednostki w organizacji, której podlegało kilka klasztorów. Kustodia złotoryjska obejmowała z początku swoim zasięgiem m.in. klasztory w Lubaniu, Lwówku i Żaganiu, a w latach 80-tych również w Budziszynie i Zgorzelcu. Ówczesna siedziba znajdowała się w miejscu dzisiejszego kompleksu klasztorno-kościelnego.
Budynek klasztoru przechodził zmienne koleje. W czasie wojen husyckich został zrabowany i spalony razem z kościołem. Klasztor i kościół św. Jadwigi zostały jednak odbudowane.
W związku z wprowadzeniem nowej religii klasztor wyludnił się, zakonnicy bądź przeszli na nowe wyznanie, protestanckie, bądź przenieśli się do innych miast, gdzie żywioł katolicki był liczniejszy.
Do opustoszałego budynku przeniosło się w roku 1540 Gimnazjum Łacińskie Trozendorfa. Funkcję budynku szkolnego pełnił klasztor do roku 1704.

W złotoryjskiej szkole uczono takich przedmiotów jak: logika, metafizyka, fizyka, dzieje rzymskich i greckich pisarzy, czyli zajęcia historii, a także teologia, prawo i medycyna.
Metody nauczania oparł mistrz złotoryjski o częste powtarzanie już poznanego materiału oraz o comiesięczne dysputy. Zajęcia zaczynały się o 6 rano i trwały przed i po południu. Przed rozpoczęciem zajęć młodzież udawała się na modlitwę.

Klasztor, którego cztery skrzydła tworzą czworobok, złączony jest swym południowym skrzydłem z północną ścianą kościoła. OBA TE BUDYNKI STANOWIĄ JEDEN ZESPÓŁ ARCHITEKTONICZNY.

Obecna architektura kościoła pochodzi z poł. XVIII w. Średniowieczne (z XV w.) są jedynie mury i przypory prezbiterium.
Ze starszych dobudówek zachowała się kaplica Ottiliusa z początku XVI w. Na zewnątrz przy prezbiterium znajduje się słupowa kapliczka z XV w.
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW