-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaGłówna 41
kod pocztowy 62-050
miasto Krosno
telefon1 +48 61 8136 374
e-mail biuro@parafiakrosno.pl
wwwhttps://parafiakrosno.pl/
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
Województwo: wielkopolskie, powiat: poznański, gmina: Mosina
Informacje podstawowe
Opis
Kościół wzniesiony został w latach 1779-1781.

Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej mieści się we wsi Krosno, w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Mosina, na południe od siedziby gminy wzdłuż drogi Mosina-Czempiń i linii kolejowej Poznań-Wrocław.

Kościół w Krośnie jest jednym z nielicznych, obok starych cmentarzy, zachowanych przykładów bogactwa kulturowego tych ziem - miejsca gdzie przenikały się wpływy polskie, niemieckie i żydowskie. Krosno od 1405 stało się królewszczyzną, wchodzącą w skład dzierżawy mosińskiej. Wieś mocno podupadła w wyniku najazdu szwedzkiego w XVII w. W 1774 powstała na jej gruntach wieś osadników holenderskich.

W latach 1779-1881 wzniesiona została świątynia ewangelicka, obecny kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Budowla ma konstrukcję szkieletową, wypełnioną cegłą i otynkowaną. Wieżyczkę nad sygnaturką przykrywa barokowy hełm z latarnią. Wewnątrz znajdują się piętrowe empory.

Z czasów budowy kościoła zachowała się rokokowa ambona. Obok świątyni stoją dawna pastorówka i drewniana dzwonnica z początku XX w.

Kościół w Krośnie służył jako zbór przed II wojną światową i w czasie jej trwania tylko ludności niemieckiej, gdyż Krosno i okoliczne wioski zamieszkiwane były w przeważającej części przez Niemców. Ludność polska wyznania rzymsko-katolickiego, należała do parafii w Mosinie w dekanacie stęszewskim Archidiecezji Poznańskiej.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku kościół poewangelicki w Krośnie został przekazany parafii rzymsko-katolickiej w Mosinie. Za zezwoleniem władz administracyjnych, kościół w Krośnie został przystosowany do wykonywania kultu religijnego i od lutego 1945 r. po uprzednim poświęceniu odbywały się w nim nabożeństwa. Ze względu na centralne położenie służył mieszkańcom następujących wsi należących do parafii w Mosinie: Krosno, Krosinko, Borkowice, Drużyna i częściowo Sowinki. Wioski te liczyły 1566 mieszkańców. Patronką Kościoła została Matka Boska Częstochowska.

W maju 1945 r. ksiądz proboszcz parafii św. Mikołaja w Mosinie wystąpił do Urzędu Skarbowego w Śremie o oddanie w zarząd porzuconego majątku byłego ewangelickiego zboru ze wszystkimi budynkami i gruntami należącymi do tego zboru. Dopiero 22 marca 1989 r. decyzją Ministra do spraw Wyznań przekazano nieodpłatnie na własność parafii Krosno obiekt sakralny wraz z budynkami plebanii, gospodarczym i dzwonnicą oraz znajdujący się pod nimi grunt.

Cmentarz parafialny zlokalizowany jest 500 metrów od kościoła, przy ulicy Olszynkowej (jadąc na wschód, ulicą Piaskową, w kierunku Krosinka - po lewej stronie).
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Google Maps Street View

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW