-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaPark Pokoju 2
kod pocztowy 59-400
miasto Jawor
telefon1 +48768705145
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół Pokoju w Jaworze
Województwo: dolnośląskie, powiat: jaworski, gmina: Jawor
Informacje podstawowe
Opis
Kościół Pokoju w Jaworze powstał w II poł. XVII w. w latach 1652-55. Po pokoju westfalskim kończącym wojnę trzydziestoletnią, naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand II Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na obszarach bezpośrednio podległych jego władzy.
Ewangelicki kościół pw. Świętego Ducha wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W parku otaczającym Kościół Pokoju do grudnia 1972 znajdował się ewangelicki Cmentarz Pokoju.
Drewniana konstrukcja, która mieściła nawet 6.000 wiernych! Świątynia o konstrukcji ryglowej, ma 43,5 m długości, 14 m szerokości i 15,7 m wysokości. Obok kościoła w Świdnicy, jest to największa drewniana świątynia w całej Europie. Jest też arcydziełem barokowej rzeźby i malarstwa. Chociaż z zewnątrz obiekt przypomina raczej wielką stodołę, to bogato dekorowane malarsko i rzeźbiarsko wnętrze olśniewa i zachwyca wszystkich. Na parapetach drewnianych balkonów (empor) są wymalowane 143 sceny ze Starego i Nowego Testamentu oraz herby rodów szlacheckich. Najcenniejsze elementy to XVII-wieczny ołtarz główny, ambona zdobiona wizerunkami ewangelistów i anioła, a także potężna chrzcielnica. Przetrwały również liczne epitafia. Ambonę podpiera anioł trzymający otwartą księgę z napisem "Wieczna ewangelia", a zwieńcza zmartwychwstały Chrystus ze zwycięską flagą w ręku. Barokowe snycerstwo zdobi chrzcielnicę oraz cztery konfesjonały.
Czynne
kwiecień - październik 10:00 - 17:00, w niedzielę od 12:00
listopad - marzec na życzenie po zgłoszeniu telefonicznym.
Nabożeństwa w języku polskim dla parafian i turystów w niedziele i święta o godz. 11:00
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
9 Sierpnia 2012r. o 10:09
Wspaniały obiekt. Koniecznie należy go zwiedzić przejeżdżając przez Jawor.
ocena ogólna
18 Grudnia 2010r. o 14:31
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW