-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKossak Szatkowskiej 74
kod pocztowy 43 - 430
miasto Skoczów
telefon1 (33) 853 34 91
telefon2 (33) 853 34 91
e-mail skoczow@luteranie.pl
wwwwww.skoczow.luteranie.pl
wskazówki dojazdu
Kościół ten znajduje się u podnóża Kaplicówki.
 

Zdjęcia obiektu

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy
Województwo: śląskie, powiat: cieszyński, gmina: Skoczów
Informacje podstawowe
Opis
Gdy w 1781 roku cesarz austriacki Józef I wydał patent tolerancyjny, na Śląsku Cieszyńskim zaczęły powstawać liczne parafie ewangelickie. Warunek był jeden. Aby w mieście mogła powstać taka parafia, musiało w nim mieszkać albo minimum 500 ewnagelików lub 100 rodzin wyznających tą wiarę. Istniało również pewne ograniczenie w sferze architektonicznej – kościół ewangelicki nie mógł dominować nad miastem, dlatego też zakazano budowania wież. O dzwonach kościelnych również nie było mowy. Ograniczenia te nie zniechęcały jednak ewangelików do budowania własnych domów modlitw i szybko zaczęły powstawać kolejne świątynie. Tak było m.in. w Skoczowie.
Budowę skoczowskiego kościoła ewangelickiego rozpoczęto dzięki staraniom pewnego kupca. Był nim Paweł Kozieł, który od 1849 roku głosił potrzebę stworzenia miejsca, gdzie miejscowi ewangelicy mogliby odprawiać swe nabożeństwa. Niespełna rok później zawiązał się komitet budowy kościoła, jednak na wydanie zgody na budowę trzeba było czekać jeszcze ponad 10 lat. Architektem, któremu powierzono projekt kościoła w Skoczowie był niejaki Horky z Wiednia, zaś budową kierował Rost, pochodzący z pobliskiej Białej. Budowa trwała zaledwie trzy lata i już w 1865 roku obiekt był gotowy do użytku. Ponieważ w tym okresie ewangelicy mogli już wznosić kościoły z wieżami i dzwonami, Skoczowianie wykorzystali ten fakt i na kościelnej wieży umieścili trzy żelazne dzwony. Obok kościoła powstał budynek plebanii, zaś w 1870 roku – ewangelicka szkoła. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Karzeł, uznawany za prekursora ekumenizmu na tym terenie.
Obecnie proboszczem jest tu ks. Adam Podżorski, zaś parafia liczy ponad 3,5 tys. wiernych. Działalność parafii nie ogranicza się wyłącznie do odprawiania nabożeństw – odbywają się tu spotkania młodzieżowe, działa szkółka niedzielna oraz chór „Gloria”.
Jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny kościoła, to mamy tu do czynienia z budowlą murowaną, utrzymaną w stylu neogotyckim. Uwagę przyciągają opinające budynek skarpy, które znacznie przewyższają wysokość kościelnych ścian. Kościół posiada krótkie, prostokątne prezbiterium, z zakrystią oraz klatką schodową po bokach. Wieża skoczowskiego kościoła widoczna jest z daleka – zresztą sam kościół, ze względu na swe położenie na zboczach Kaplicówki, zdaje się dominować nad miastem.
Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na dwukondygnacyjne empory wspierające się na filarach, z bogato dekorowanymi balustradami. Ciekawy jest również neogotycki ołtarz.
Charakterystyka obiektu
  • parking
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW