-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKościuszki 3
kod pocztowy 32-640
miasto Zator
telefon1 +48338412221
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. ŚŚ. Wojciecha i Jerzego
Województwo: małopolskie, powiat: oświęcimski, gmina: Zator
Informacje podstawowe
Opis
Pierwotny kościół w Zatorze został zapewne zbudowany wkrótce po 1260 roku przez benedyktynki ze Staniątek. Pierwsza wzmianka o kościele „książęcym” pochodzi z 1292 roku – fragmenty jego murów zachowały się w obrębie dzisiejszej zakrystii. Obecny murowany kościół powstał około 1393 roku, na miejscu wcześniejszego, podczas powtórnej lokacji miasta. W 1836 roku Lanci przebudował kościół w stylu romantycznego neogotyku, nadbudował wieżę i neogotycką kruchtę zachodnią. Bryła kościoła ma gotycki kształt, szkarpy, widoczny jest tez gotycki „polski” układ cegieł – zendrówek, z charakterystycznymi wzorami z różnie wypalanej cegły, a w dolnych partiach – kamień łamany i ciosowy oraz kamienny cokół. Kościół ma niesymetrycznie umieszczoną wieżę o wysokości 22 m. Jej hełm jest z 1836 roku. W preziterium zachowało się gotyckie sklepienie krzyżowo – żebrowe. Dolna, zbudowana z kamienia część zakrystii pochodzi z wcześniejszego, romańskiego kościoła z XIII w (stanowiła wtedy jego absydę).
Najcenniejsze elementy wyposażenia kościoła: brązowa chrzcielnica z 1462 roku w kształcie kielicha, z wizerunkiem księcia Wacława I; skrzydło gotyckiego tryptyku z ok. 1470 roku oraz gotycki posąg Chrystusa Zmartwychwstałego. Na wieży wisi dzwon „Wojciech” odlany w 1596 roku. W kościele jest ciekawa mozaika „Chrystusa Cierniem Koronowanego” z 1 poł XVI wieku. W grobach pod kościołem leżą zwłoki byłych właścicieli Zatora: gen. Stanisława Dunin Wąsowicza, Anny z Tyszkiewiczów Wąsowiczowej oraz Maurycego i Ludwiki Potockich. Na cmentarzu przykościelnym jest domniemany grobowiec księżnej Apolonii Poniatowskiej, w kształcie antycznego sarkofagu.
Przed kościołem stoi kamienna figura św. Jana Kantego z XIX wieku, na wysokim postumencie, przeniesiona tu z Rynku.

Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW