-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaPlac Stefana Batorego
kod pocztowy 11-010
miasto Barczewo
telefon1 +48 89 5148 265
wwwhttp://ofmbarczewo.cal24.pl/
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła
Województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: olsztyński, gmina: Barczewo
Informacje podstawowe
Opis
Konwent braci mniejszych sięga 1326 r, kiedy to dzięki biskupowi warmińskiemu Eberhardowi z Nysy powstał tu klasztor.W XVI , po reformacji , gdy pruskie klasztory opustoszały , budynki przeszły w ręce ówczesnych właścicieli Barczewa- biskupów warmińskich.W 1594 r. z inicjatywy kardynała Andrzeja Batorego przeprowadzono remont klasztoru i kościoła , oraz wyposażenie go w sprzęt liturgiczny.I tak w 1598 r pojawili się tu Bernardyni, którym zapobiegliwy biskup przydzielił także kilka mórg ziemi na założenie ogrodu.I tak klasztor się rozrastał.jak podają strony klasztoru, w czasach tych powstały dwa wspaniałe ołtarze, cyborium 1684 ( ażurowa obudowa ołtarza w kształcie 4 kolumn) , wieża zegarowa 1717 . W 1734 r. zabudowania zniszczył pożar , po którym odbudowano zabudowania.W świątyni odprawiano uroczyste nabożeństwa, na których kazania wygłaszano w języku polskim , co przyciągało wiernych.Nawet spowodowało to konflikt z kościołem parafialnym, gdzie kazania mówiono po niemiecku. Biskup Krzysztof Szembek wtedy nakazał odprawianie mszy o różnych porach w obu kościołach.Przy kościele istniały także bractwa: Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, św. Antoniego i Trzeci Zakon św. Franciszka.Po rozbiorach, w latach 1815-1828 władze Prus próbowały zlikwidować klasztor, pomimo oporów udało się to w 1830 r.Kościół pełnił funkcje sakralne, ale w klasztorze urządzono więzienie.W 1982 r . w klasztorze pojawili się bracia mniejsi w Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowano dom mieszkalny dla zakonników , a przy kościele pojawiła się parafia.

A po utworzeniu w 1991 r. Prowincji św. Franciszka z Asyżu konwent w Barczewie wszedł w skład tejże prowincji. Warto wspomnieć, że Andrej Batory był bratankiem króla Stefana Batorego , i to on zbudował boczną kaplicę św.Antoniego, w której umieścił miejsce na pochówek swój i swojego brata Baltazara.
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Google Maps Street View

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW