-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaal. MB Fatimskiej 90
miasto Wadowice
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. św. Piotra Apostoła
Województwo: małopolskie, powiat: wadowicki, gmina: Wadowice
Informacje podstawowe
Opis
Jest to wotum wdzięczności za powołanie Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską oraz za ocalenie podczas zamachu w 1981 roku. Budowę kościoła rozpoczeto w 1984 roku, w 1988 wmurowano kamień węgielny (z Bazyliki św. Piotra w Rzymie). Konsekracji dokonał osobiście Jan Paweł II 14 VIII 1991 roku. Zespół kościelny został zaprojektowany przez Przemyslawa Szafera, Ewę Węcławicz – Gyurkovich jako budowla postmodernistyczna i symboliczna, mająca w formie architektonicznej ukazać drogę Karola Wojtyły z Krakowa do Rzymu. Różne elementy świątyni nawiązują do Wadowic, Krakowa i Rzymu. Wewnątrz kościoła na posadzce zaznaczono plac przed Bazyliką i miejsce zamachu. Przed kościołem wznosi się brzydki pomnik Jana Pawła II (projetował Włoch Luciano Minguzzi).
Symbolika wnętrza – nawiązanie do bazyliki św. Piotra w Rzymie. Kształt jej rzutu poziomego nadano ołtarzowi wykonanemu z białego i czerwonego marmuru. Tabernakulum umieszczono tam, gdzie w rzymskiej bazylice znajduje się konfesja nad grobem św. Piotra. Na posadzce kościoła zaznaczono symbolicznie zarys kolumnady Berniniego, która otacza plac św. Piotra. W punkcie odpowiadającym miejscu gdzie został postrzelony Ojciec Święty umieszczono niewielką płytą w datą tego zdarzenia. W ołtarzu głównym znajduje się obraz „Przekazanie przez Chrystusa kluczy św. Piotrowi” – kopia fresku z Kaplicy Sykstyńskiej.
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW