-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 06-522
miasto Dąbrowa
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Województwo: mazowieckie, powiat: mławski, gmina: Strzegowo
Informacje podstawowe
Opis
Parafia powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki źródłowe już w 1411 roku. W 1598 roku istniał tu drewniany kościół. Kolejna świątynia powstała w latach 1671-1699 z inicjatywy księdza Tomasza Trzepielewskiego. Kościół ten rozebrano pod koniec XIX wieku, a w 1895 roku obecną świątynię sprowadził z Ostrowii Mazowieckiej ks. J. Biliński. Po drugiej wojnie światowej kościół wzbogaciła polichromia autorstwa Tadeusza Drapiewskiego (1966). W roku 1980 wybudowano nową plebanię. Warto zwrócić uwagę na kielich z 1591 roku, monstrancję i zabytkowy ołtarz.
Kościół katolicki, drewniany o konstrukcji zrębowej, podczas przenoszenia z Ostrowii Mazowieckiej był przerobiony. Jest postawiony na podmurówce z kamieni polnych. Nawa jest prostokątna, prezbiterium węższe zamknięte trójbocznie, od zachodu są dwie wieże. Wnętrze przykryte stropem z fasetą. Okna zamknięte półkoliście, chór muzyczny balkonowy. Dach dwuspadowy kryty blachą. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy z XIX wieku. Do zabytkowych sprzętów należy kielich późnorenesansowy z 1591 roku ufundowany przez Mateusza Mdzewskiego - kanonika płockiego.
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
1 Października 2011r. o 16:01
ocena ogólna
10 Września 2010r. o 15:01
niesamowity , drewniany kościól, trzeba z 7, od Warszawy za Dalnią skręcić w lewo do Dąbrowy,potem kierowac się w stronę Kowalewa.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW