-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaStary Rynek 18
kod pocztowy 06-550
miasto Mława
telefon1 +48236544148
e-mail mlawatrojca@plock.opoka.org.pl
wwwwww.mlawatrojca.plock.opoka.org.pl
wskazówki dojazdu
parafia p.w.św. Stanisława Biskupa i Męczennika
 
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. św. Trójcy
Województwo: mazowieckie, powiat: mławski, gmina: Mława
Informacje podstawowe
Opis
Pierwsze życie religijne na tym terenie wiąże się z kościołem św. Wawrzyńca w grodzie Kozielsk, w XI wieku, w osadzie przedlokacyjnej włączonej do miasta w 1429 r., gdy Mława otrzymała lokalizację. Parafia powstała prawdopodobnie ok. XIV wieku. Pierwsza wzmianka źródłowa istnieje z 1466 r.,ale nie mówi wiele o kościele.Pierwszy murowany, jednonawowy, gotycki kościół pod wezwaniem św. Trójcy wybudowano w 1477 r. Miał 8 ołtarzy i obraz Świętej Trójcy w ołtarzu głównym. W 1692 roku świątynię zniszczył pożar. Nabożeństwa odprawiano wtedy w kościele św. Wawrzyńca. Księża misjonarze św. Wincentego a Paulo, będący proboszczami mławskimi od 1712 r., podjęli się odbudowy kościoła. Kościół konsekrował 04.06.1713 r. bp Ludwik Załuski. Po bokach dobudowano 2 kaplice. W 1864 roku prowadzenie parafii przejęli księża diecezjalni.
W latach 1882-1886 odbyła się przebudowa i rozbudowa kościoła. Budynek stracił gotycki wygląd, obniżono nawę główną, dobudowano dwie nawy boczne, nowy fronton z dwiema wieżami, zakrystię oraz skarbiec. Bp Henryk Kossowski konsekrował kościół po remoncie 19.04.1885 r. Ks proboszcz Stanisław Ordon wyposażył kościół w ambonę, organy i ołtarze.
W 1939 roku, podczas nalotu hitlerowska bomba uszkodziła nawę główną, a potem rosyjska prawą nawę boczną. W czasie wojny urządzono tu magazyn i punkt zbioru ludności wywożonej do Niemiec. Po wojnie usunięto zniszczenia. W 1952 roku Władysław Drapiewski wykonał polichromię.
Kościół jest wzniesiony na planie prostokąta, trójnawowy, murowany (cegła plus zaprawa wapienna). Prezbiterium prawie w kształcie kwadratu. Nad nawą główną płaski, drewniany strop z polichromią. W zakrystii drewniane, zdobione schody na piętro nad zakrystią. Elewacja frontowa - brama murowana z dwuskrzydłową kratą, bramki boczne. Dwie wieże i dzwonnica.
Charakterystyka obiektu
  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW