-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaRoosvelta 14
miasto Chorzów
telefon1 +48323482038
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. św. Wawrzyńca
Województwo: śląskie, powiat: Chorzów, gmina: Chorzów
Informacje podstawowe
Opis
Drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca został przeniesiony do Chorzowa z Knurowa w 1935 roku. Przenoszenie obiekty trwało kilka miesięcy.
Drewnianą budowlę w Knurowie wzniesiono w 1599 roku. Kościół składa się z prezbiterium i szerszej, prawie kwadratowej nawy, do której od zachodu przylega wieża na planie kwadratu. Wieża nakryta jest czterospadowym daszkiem namiotowym. Na jej szczycie znajduje się „bania”, a nad nią dwuramienny krzyż grekokatolicki. Może to mieć związek z zależnością tego koscioła od Miechowitów, których symbolem był dwuramienny krzyż, lub nawiązywać do czasów Cyryla i Metodego, którzy mieli krzewić wiarę chrześcijańską właśnie w okolicach Knurowa.
Kościół zbudowany jest z drewna modrzewiowego w konstrukcji wieńcowej, z belek połączonych w tzw. jaskółczy ogon.
Korpus wraz z częścią prezbiterialną opasają przydaszki, zwane popularnie sobotami.


Najcenniejszą część wystroju wnętrza stanowi jednorodne stylowo wyposażenie barokowe. W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczny obraz przedstawiający św. Wawrzyńca jako diakona z atrybutami swej męki – kratą żelazną i palmą męczeństwa. Ołtarze boczne posiadają formy architektoniczne typowe dla późnego baroku. Po lewej znajduje się ołtarz Matki Bożej Różańcowej, po prawej – ołtarz św. Barbary. W dolnej części ołtarza znajduje się obraz ukazujący scenę męczeństwa św. Wawrzyńca – został on spalony na stosie.
Z prawej strony, przy łuku tęczowym, znajduje się ambona z dekoracyjnym koszem i daszkiem. W niszach kosza umieszczono figury św. Jana Ewangelisty, św. Szczepana i dwóch innych świętych. Ciekawa jest również tutejsza chrzcielnica – posiada ona bogatą ornamentację czaszy oraz przykrywy, którą wieńczy rzeźbiarska scena chrztu Chrystusa.
Dodatkowym wyposażeniem kościoła są obrazy olejne. Do najstarszych (z XVII wieku) należą obrazy św. Agnieszki oraz Madonny z Dzieciątkiem.
Na uwagę zasługuje również znajdująca się w przedsionku kamienna kropielnica, pochodząca najprawdopodobniej z okresu wznoszenia pierwotnego kościółka. Zachował się też XVIII-wieczny świecznik pajęczynowy oraz barokowe lichtarze.
Współczesne wyposażenie kościółka to cykl drogi krzyżowej autorstwa Lidii Kwiatkowskiej oraz aranżacja stołu soborowego projektu Adama Lisika.
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW