-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaGórna 17b
kod pocztowy 44-207
miasto Rybnik
telefon1 +48 32 4246 788
e-mail mbroz@katowice.opoka.org.pl
wwwwww.wielopole.katowice.opoka.org.pl
wskazówki dojazdu
Kościół znajduje się w pobliżu głównej drodzi prowdzącej z Rybnika do Gliwic, w dzielnicy Rybnika - Wielopole.
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. MB Różańcowej i św. Katarzyny
Województwo: śląskie, powiat: Rybnik, gmina: Rybnik
Informacje podstawowe
Opis
Rybnik - Wielopole, msze niedz 8:00, 10:30, 16:30

HISTORIA
Kościół w Wielopolu jest jednym z najstarszych drewnianych zabytków w Polsce. Powstał on w 1534 roku w Gierałtowicach, z fundacji Stanisława Dąbrówki. Nazwisko cieśli, który przyczynił się do powstania tej świątyni nie jest znane. W połowie XVII wieku kościół został odnowiony, zaś w 1844 roku cieśla Mateusz Pindur z Chudowa dobudował do kościółka wieżę konstrukcji słupowej. Podczas remontu przeprowadzonego w latach 60-tych XX wieku w kościele odkryto ciekawą polichromię z połowy XVI wieku, wykonaną na deskowanym stropie.
W 1976 roku kościół ten został przeniesiony do Wielopola, gdzie do dziś pełni funkcję kościoła parafialnego.

OPIS
Świątynia została wzniesiona na planie dwudzielnym, obejmującym trójbocznie zamknięte prezbiterium z przebudowaną zakrystią i szerszą nawą. Do kwadratowej nawy dobudowana została wieża o konstrukcji słupowej, na wzór starych dzwonnic o pochyłych ścianach gontowych z nadwieszoną izbicą i namiotowym hełmem. Po przeniesioniu obiektu do Wielopola, kościół został ustawiony na znacznie wystającym z terenu podpiwniczeniu. Kościół - z wyjątkiem wieży - jest otoczony sobotami. Do świątyni prowadzą dwa wejścia - czołowe, od strony wieży, z drzwiami ozdobionymi gotyckimi okuciami, oraz boczne wejście od strony nawy, które poprzedzone jest małym przedsionkiem. Chór oraz nawa pokryte są gontowymi dachami o siodłowym kształcie. Ośmioboczna, smukła wiezyczka na sygnaturkę wyrasta nad wyższym dachem pokrywającym nawę. Większość powierzchni ścian kościoła oraz wieży pokrywa gont drewniany. Wnętrze kościoła nie zachowało swego zabytkowego charakteru, jedynie strop pokrywa niezwykle ciekawa, unikatowa polichromia.
Kościół został wzniesiony w konstrukcji zrębowej - poziome belki łączone są w narożnikach na zamki ciesielskie.
We wnętrzu kościoła, w tylnej części nawy, znajduje się chór muzyczny wsparty na czterech słupach. W kościele znajdowała się niegdyś ciekawa ława kolatorska, jednak nie została ona przeniesiona do Wielopola z Gierałtowic. Podczas przenosin zmianie uległo całe wyposażenie prezbiterium. O zabytkowym charakterze wnętrza przypomina jedynie namalowany przez Franciszka Froemla z Moraw obraz św. Katarzyny z 1828 roku, pochodzący z dawnego ołtarza głównego, a także gotycka polichromia wykonana na deskowanym stropie. Wśród różnorodnych motywów polichromii występują orły piastowskie w tarczach gotyckich, a także postać patronki kościoła.

Kościół ten jest najstarszym na ziemi rybnickiej zabytkiem budownictwa drewnianego i dzieki swej polichromii ma szczególną wartość.
Charakterystyka obiektu
  • parking
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4
23 Stycznia 2011r. o 10:58
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW