-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaWadowicka 110
kod pocztowy 34-120
miasto Inwałd
telefon1 +48338751395
wskazówki dojazdu
przy drodze nr 52
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. Narodzenia NMP
Województwo: małopolskie, powiat: wadowicki, gmina: Andrychów
Informacje podstawowe
Opis
późnobarokowy kościół parafialny z poł. XVIII w

becny kościół został wzniesiony w latach 1747-1750 przez ówczesnego dziedzica wsi Franciszka Szwarcenber Czarnego. Do 1850 r. w pobliżu stał jeszcze poprzedni, drewniany kościół z pierwszej połowy XVI w. Kościół utrzymywany jest w stylu późnego baroku. Jego kształt architektoniczny i wystrój artystyczny ma wyjątkowy charakter. Powoduje to plan poziomy i dyspozycja wnętrza. Wnetrze jest jednonawowe, o trzech przęsłach, ale przęsło środkowe zostało wydłużone i poszerzone tak wewnątrz, jak i na zewnątrz, a jego narożniki zaokrąglone na kształt płaskich apsyd.Prezbiterium jest również bardzo płytkie, zamkniete płaskim łukiem, a za nim zakrystia o nieco głębszym łuku, zbliżonym do półkola. Frontowa fasada wieżowa, choć niewielkąm na charakter monumentalny. Wyróżnia się trapezowato wysuniętą partię centralną, nad którą w trójkątnym szczycie umieszczono herb fundatora - Nowina. Ponad szczytem wznosi się attyka, ozdobionaczterem wazonami oraz wkomponowana w nią wieża o ściętych narożnikach i nakryta hełmem z 1932r. Przedstawia m.in: Ukoronowanie Matki Bożej (w nawie), Wniebowzięcie Matki Bożej (w prezbiterium), oraz śmierć św. Józefa w obecności Jezusa i Matki Bożej (w chórze). Na wyróżnienie zasługuje barokowy ołtarz główny, w którym umieszczony jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Inwałdzkiej z Dzieciątkiem. Pochodzi ze skandynawii, a według tradycji do kościoła inwałdzkiego został ofiarowany na początku XVII w. przez grasujących w okolicy zbójników. Otoczony był kultem jako lokalne miejsce pielgrzymkowe jeszcze przed rozbiorami Polski w XVIII w.

W Kaplicy Ukrzyżowania, popularnie zwanej Ciemnicą, znajdującej się po lewej stronie przedsionka pod wieżą, wymalowane jest duże epitafium fundatora kościoła Franciszka Szwarcenberg Czarnego. Epitafium ma formę portretu, przedstawiającego całą postać, przybranego w piękne, klasycystyczne ramy. Wymalowane zostało w 1783r., kosztem Józefa Ankwicza, W kościele znajduje się również epitafium Salomei z Czernych Ankwiczowej, córki Franciszka Czarnego.
Czynne
Msze święte:

- w niedziele i święta: 7:00, 9:00, 11:00, 18:00
- w dni powszednie: 7:00. 18:00
Charakterystyka obiektu
  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • parking
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW