-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaBrody 366
kod pocztowy 34‑130
miasto Brody
telefon1 +48338766588
e-mail grobek@kalwaria.eu
wwwwww.grobek.eu
wskazówki dojazdu
Kościółek znajduje się przy drodze Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona. Stanowi samodzielny kościół parafialny, a jednocześnie jest jedną z wielu kapliczek na dróżkach kalwaryjskich, które wchodzą w skład sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przy kościółku znajduje się mały parking dla samochodów osobowych.
 

Zdjęcia obiektu

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Województwo: małopolskie, powiat: wadowicki, gmina: Kalwaria Zebrzydowska
Informacje podstawowe
Opis
Najważniejszym obiektem znajdującym się w Brodach jest kościół Grobu Matki Bożej. Jego początki sięgają 1611 roku, kiedy to Mikołaj Zebrzydowski wybudował w tym miejscu małą kaplicę Grobu Matki Boskiej, której nadano kształt sarkofagu. Kaplica ta miała jedne, małe drzwi i jedno małe okienko. Wewnątrz kaplicy znajdował się mały ołtarzyk z leżącą w trumnie figurą Matki Bożej. W 1615 roku nad tą małą kapliczką zaczęto wznosić duży kościół, który został ostatecznie wykończony przez syna Mikołaja – Jana Zebrzydowskiego. Kościół powstał na rzucie prostokąta z półkolistą absydą od wschodniej strony i kruchtą od zachodniej. Świątynia ma wyraźne cechy barokowe. Przed fasadą kościoła umieszczono posągi dwunastu apostołów. Przed wejściem na teren świątyni znajduje się grota Matki Boskiej. Od strony północnej do kościoła przylega drewniana rezydencja z kilkoma pomieszczeniami dla zakonników.
W 1986 roku w Brodach utworzona została samodzielna parafia.
Czynne
Kościół otwarty od świtu do zmierzchu.
Charakterystyka obiektu
  • parking
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • inny
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
5 Grudnia 2010r. o 18:27
Kościółek jest piękny, a co najwazniejsze - dostępny dla wiernych i zwiedzających praktycznie bez rzadnych ograniczeń (od świtu do zmierzchu otwarty dla wszystkich). Pięknie położony, otoczony stacjami i kapliczkami wchodzącymi w skład Dróżek Kalwaryjskich - warto mu poświęcić odrobinę uwagi.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW