-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Zubrzyca Górna
wwwhttp://www.orawa.eu/
 
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kościół z Tokarni pw. Matki Boskiej Śnieżnej
Województwo: małopolskie, powiat: nowotarski, gmina: Jabłonka
Informacje podstawowe
Opis
Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej przeniesiony z Tokarni i postawiony tu w końcu 2008 roku. Zespół kościelny z Tokarni, w skład którego wchodzą: kościół, 2 kapliczki, dzwonnica, ogrodzenie, znajduje się obecnie na terenie Orawskiego Parku Etnograficznego. Umieszczono go w bliskim sąsiedztwie zagrody Misińców, gdzie przebywał młody Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II.

Kościół w Tokarni zbudowany został w 1. poł. XVIII w., najpierw jako kaplica dworska, następnie w 1806 r. został przebudowany a w 1877 r. przedłużony. Ostania rozbudowa nastąpiła w latach 1964-68. Jest to świątynia konstrukcji zrębowej. Składa się z nawy z przedsionkiem od zachodu oraz z zamkniętego trójbocznie prezbiterium, do którego dobudowane są przedsionek i zakrystia. Od wschodu, na zewnętrznej ścianie prezbiterium umieszczony był Ogrojec. Kościół na zewnątrz został oszalowany i nakryty jest dachami dwuspadowymi, pobitymi gontami. Nad prezbiterium znajduje się wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, nakryta baniastym hełmem. Wewnątrz kościół nakryty jest pozornymi sklepieniami kolebkowymi, w nawie z płaskimi odcinkami stropowymi po bokach. W późnobarokowym ołtarzu głównym z XVIII w. znajdował się wizerunek Matki Boskiej Śnieżnej tzw. Tokarskiej z XVII w. Był też obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem i dwoma świętymi z 1. poł. XV w. Obok kościoła stała dzwonnica, wzniesiona w 1970 r. według projektu J. Smulskiego, konstrukcji słupowej o pochyłych ścianach, nakryta baniastym hełmem z latarnią. Kościół został przewieziony i zeskładowany na terenie skansenu w 2007 r., a w 2008 r. ponownie złożony.
Charakterystyka obiektu
  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • parking
Bilety
  • wstęp częściowo płatny

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
6 Maja 2017r. o 08:00
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW