-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaMajor Henryk Sucharskiego 1
kod pocztowy 80-317
miasto Gdańsk
telefon1 +48 58 7679 164
wwwhttp://www.mhmg.pl/oddzial/5/wartownia-nr-1-westerplatte
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Koszary na Westerplatte
Województwo: pomorskie, powiat: Gdańsk, gmina: Gdańsk
Informacje podstawowe
Opis
Nowe koszary pobudowano w 1934 .Powstał nowoczesny budynek o konstrukcji zelnetonowo-szkieletowej, zbudowany na planie niesymetrycznej litery T o powierzchni 654 m2, ułożony równolegle do kanału portowego.W piwnicy znajdowała się radiostacja, garaż,stołówka z magazynem żywności,elektrownia i magazyn amunicji, kabina bojowa.Na parterze znajdowała sie centrala telefoniczna,centrala szefa kompanii, pomieszczenia dla zołnierzy, umywalnia .Na piętrze : izba chorych, pokoje oficerów i podoficerów służby czynnej, jak również Kancelaria komendanta Składnicy . Płaski dach nie był wykorzystywany do walki- budynki z portu były wyższe i można było łattwo zestrzelić znajdujących się tam zołnierzy.Wraz z wartownia nr 6 , pod dowództwem kaprala Edwarda Łuczyńskiego były centralnym punktem obrony, wraz z otaczającymi je wartowniami.Budowa koszar była tak mocna,że pomimo bombardowania i trafienia dwoma bombami, które dośc poważnie uszkodziły budynek , koszary nadal mogły sie bronić.Aktualnie budynek znajduje się w całkowitej ruinie, dlatego że tuż po wojnie, w 1945 r sowieccy saperzy detonowali tu znalezione niewybuchy i testowali materiały wybuchowe.
Dzisiaj obiekt jest zabezpieczony, można do niego wejść, można zejść na dół, zobaczyć rozbite schody, zbombardowane ściany.
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW