-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaSosnowa
kod pocztowy 84-360
miasto Łeba
wwwwww.neptunhotel.pl
 
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Kurhaus (obecnie Hotel Neptun)
Województwo: pomorskie, powiat: lęborski, gmina: Łeba
Informacje podstawowe
Opis
Zabytek na plaży z 1905 roku, ciekawy architektonicznie budynek położony w szczególnie urokliwym miejscu na skarpie wydmy morskiej. W nim ogniskowało się życie towarzyskie. Dawny „Kurhaus”, potem kolejno: Profilaktyczny Dom Zdrowia, Ośrodek Fundusz Wczasów Pracowniczych i od lat 80-tych XX wieku obiekt hotelowy - własność spółki, która doprowadza go do dawnej świetności.

Kamień węgielny został wmurowany latem 1906 roku przez inwestora, barona Herberta von Massowa. Pierwsi goście zawitali w progi Domu Kuracyjnego w lipcu 1907 r. mimo, że jeszcze w części gospodarczej i przy urządzaniu terenu trwały prace wykończeniowe. Po kilkunastu miesiącach budowy, 23 września 1907 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu. Głównym materiałem budowlanym była biała, a nie tradycyjna czerwona cegła. Dom Kuracyjny przeznaczono do wykorzystania wyłącznie w sezonie letnim i z wyjątkiem prywatnego mieszkania właściciela, nie posiadał ogrzewania. Dopiero na początku lat trzydziestych przystosowano go do działalności całorocznej, instalując w części budynku centralne ogrzewanie. Potężny sztorm z wiatrem NN, szalejący nad południowymi brzegami Bałtyku 6 lutego 1911 roku, poczynił ogromne szkody w umocnieniach nadmorskich. Ucierpiało przy tym najbliższe otoczenie Kurhausu poprzez podmycie, a następnie zniszczenie części wydmy, na której był posadowiony. Zaistniała realna groźba ,,wypłukania” budynku i katastrofy budowlanej. Dotychczasowy właściciel nie miał koncepcji uratowania obiektu, więc chciał się go pozbyć, tracąc przy tym niestety grubo ponad sto pięćdziesiąt tysięcy ówczesnych marek. W podjęciu decyzji pomógł mu sztorm, szalejący w lutym 1913 roku. 27 lutego tegoż roku właściciel hotelu w centrum miasta (obecnie Kościuszki 66), Max Nitschke, nabył zagrożoną nieruchomość za symboliczne pieniądze. W styczniu 1914 roku znowu nadciągnął wielki sztorm, który ponownie zniszczył wydmę i dokonał daleko idących szkód w otoczeniu.
Mówimy w języku
  • angielski
  • niemiecki
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
21 Sierpnia 2014r. o 13:52
Bardzo ładne otoczenie, hotel faktycznie leży na plaży, niedaleko falochronu.
ocena ogólna
3 Listopada 2010r. o 11:47
bardzo fajne widoki :D polecam :) bylo wspaniale
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW