-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKorycińskiego 10
kod pocztowy 32-566
miasto Alwernia
e-mail ospalwernia@alwernia.pl
wwwwww.ospalwernia.cba.pl
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni
Województwo: małopolskie, powiat: chrzanowski, gmina: Alwernia
Informacje podstawowe
Opis
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa powstało 4 maja 1953 roku z inicjatywy kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Od prawie pół wieku prowadzi je Ochotnicza Straż Pożarna w Alwerni. Muzeum jest rozszerzane i utrzymywane społeczną pracą członków straży. Fenomenem jest fakt, że istnieje dzięki grupie pasjonatów, którzy gromadzą zbiory, konserwują unikalne zabytki techniki, starają się im zapewnić odpowiednie warunki przechowywania. Najcenniejszą częścią zbiorów jest licząca się w skali europejskiej kolekcja dawnych pojazdów strażackich. Na szczególną uwagę zasługuje konserwacja tych unikalnych zabytków prowadzona własnymi siłami i społecznie przez strażaków z Alwerni. Ich wysiłek został doceniony przyznaną w 1999 roku doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Sybilla" za dokonania w dziedzinie konserwacji unikalnego samochodu strażackiego Mercedes z 1926 roku. Jest to bodajże najcenniejszy i najlepiej zachowany zabytek tego typu w Polsce.
Czynne
od Pn do Sb w godz. 9:00 - 15:00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
30 Marca 2016r. o 14:13
ocena ogólna
29 Marca 2016r. o 21:23
Jedna z moich ulubionych placówek muzealnych. A wszystko to dzięki ciekawej kolekcji eksponatów,, miłej załodze i pasji, z jaką opiekunowie muzeum oprowadzają zaglądające tu grupy. Wizytę w tym miejscu polecam każdemu - nawet tym, którzy specjalnie historia straży pożarnej nie interesuje.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW